20120607_cou
Čou Jung-kchang, člen stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

 

Koupit si pozici v mocném bezpečnostním orgánu Číny, Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), je snadné. Post na úrovni zástupce policejního ředitele v městě Tien-ťin je například k mání za 300 tisíc jüanů (900 tisíc Kč). Za posledního půl roku byla prodána téměř tisícovka různých pracovních míst, sdělil čínskému vydání Velké Epochy v nedávném rozhovoru informátor z Číny.

Zdá se, že šéf VPPZ Čou Jung-kchang je do korupce namočen v ještě daleko vyšším měřítku, než jeho klíčový spojenec Po Si-laj. Ten byl v březnu zbaven všech svých funkcí a je vyšetřován Ústřední disciplinární komisí, protikorupční jednotkou Čínské komunistické strany. Čou Jung-kchang měl jako hlavní představitel „frakce krvavých rukou" na svědomí potlačování disidentů a lidskoprávních aktivistů v zemi, stejně jako dohled nad pronásledovaním meditační praxe Falun Gong, jíž se režim nařídil zbavit roku 1999.

Čouova rodina si prodejem funkcí a přijímáním úplatků za manipulování soudních procesů nashromáždila obrovské jmění, uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. Informátor také poukázal na skutečnost, že všichni z Čouovy rodiny jsou miliardáři a majiteli obrovského jmění bezpečně uloženého u zahraničních bank.

Čouovi bratranci prodávali vysoké pracovní pozice v několika čínských městech, zatímco jeho syn Čou Pin vlastní nemovitosti v Hongkongu, Paříži, Šanghaji, Pekingu a Wu-si. Rovněž vlastní bankovní účty ve Švýcarsku, Spojených státech a Hongkogu. Jedna z osmnácti nemovitostí, které v Pekingu vlastní, má hodnotu přes 31 milionů amerických dolarů, uvedl zdroj.

Internetové stránky Mingjing citovaly zdroje z provincie S'-čchuan a jedné z největších naftařských společností Petro China, které Čou Pin předsedá, podle nichž Čou Pin z firmy vytuneloval 20 miliard jüanů (asi 60 miliard Kč) pro sebe, Po Si-laje a další blízké společníky. Petro China se stala ve světě terčem kritiky kvůli obchodům se súdánskou vládou v době darfúrské genocidy.

Na veřejnost se dostaly i další do očí bijící příklady Čou Pinova zneužívání moci. Při jednom incidentu zabil policista při výslechu podezřelého tím, že ho poléval vroucí vodou. Čou Pin měl údajně obdržet sto milionů jüanů jako úplatek za to, že nebude potrestán, tvrdí Mingjing.

Loajální podřízený Čou Jung-kchanga, Čang Ťing, který působil jako místoředitel policejní jednotky pro vyšetřování ekonomické kriminality, dostal přinejmenším 500 milionů jüanů od více než deseti realitních společností, napsal server Chinaobserve. Bývalý vysoce postavený policista Čeng Šao-tung prohlásil, že Čang Ťing a další vedoucí policejních útvarů pomohli Čouově rodině převést alespoň 400 milionů jüanů.

Skutečnost, že jsou vyšetřováni příbuzní a spolupracovníci Čou Jung-kchanga a že jsou jejich zločiny prezentovány v médiích, jsou pouze předzvěstí toho, že Čou je dalším na řadě.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti