Jennifer Ceng na Free Speech Film Festival Awards Ceremony - Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Jennifer Ceng na Free Speech Film Festival Awards Ceremony - Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)

Žánr: Dokument

Scénář: Kean Wong

Režie: Michael Perlman

Hudba: Tony Chen

Hrají: Jennifer Ceng, Charles Lee, David Kilgour, Chris Smith, Ethan Gutmann

 

„Film který čínská vláda nechce, abyste viděli – píší tajuplně producenti filmu. Skutečně se následně objevilo zasahování do filmového festivalu Palm Beach ze strany čínského velvyslanectví. Jeho obsah je velmi silný.“

 

Režisér Michael Perlman, který je autorem snímků Tibet: Beyond Fear nebo Occupy Wall Street: We Are The 99%, se pustil do natočení dokumentu, jenž svým obsahem doslova šokuje divácké publiku.

Materiál, který se odvážil vynést na světlo světa, se věnuje oblasti nelítostných politických kampaní, které zasáhly miliony lidí po celé Číně.

Snímek natočený v koprodukci s televizí New Tang Dynasty vykresluje poslední dekádu v historii Číny, kterou se na přelomu tisíciletí přehnala děsivá vlna zatýkání, policejních zátahů a hrubého zacházení s věřícími lidmi, které pokračují dodnes.

Na téma pronásledování duchovní školy Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa), kterému se Pearlman věnuje, již vznikla řada nezávislých snímků, ten Pearlmanův slaví ovšem největší úspěchy a získává významná ocenění.

Ve filmu promlouvají Dr. Charles Lee, čínsko-americký obchodník a praktikující Falun Gongu; Jennifer Ceng, bývalá členka Komunistické strany Číny, nyní praktikující Falun Gongu, autorka bestselleru „Svědek historie: Boj jedné čínské ženy za svobodu“; David Kilgour, bývalý kanadský vládní politik; Republikán Chris Smith, americký kongresman, předseda Výboru pro zahraniční věci; Ethan Gutmann, autor knihy „Ztráta nové Číny“ („Losing The New China“) a přispěvatel pro listy The Asian Wall Street Journal a Weekly Standard.

 
Free China The Courage to Believe
Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)

Zápletka

Časosběrný dokument sleduje konkrétní příběhy dvou lidí, kteří byli útoky režimu zasaženi. Hlavními postavami jsou Dr. Charles Lee, čínsko-americký obchodník a praktikující Falun Gongu, a žena jménem Jennifer Ceng, bývalá členka Komunistické strany Číny, nyní praktikující Falun Gongu.

Falun Gong, kterému se oba lidé věnují, je duchovní praxí, jež rozvíjí tělo a mysl na základě prastarých hodnot čínské kultury zakořeněných v buddhismu a taoismu, které obsahují morální principy, podle nichž se mají lidé v životě řídit. Čínský komunistický režim organizuje od roku 1999 proti následovníkům Falun Gongu rozsáhlé represe a policejní pronásledování.

Film se pouští do detailnějšího rozboru konkrétních ožehavých témat, jako jsou nekalé obchodních praktiky a státem povolené odebírání orgánů politickým vězňům, které končí na mezinárodním trhu s lidskými orgány. Dále také dokumentuje spojení konkrétních amerických společností, které profitují na tom, že umožňují čínskému vedení potlačovat disidenty.

Dokument také zkoumá, jak internetové technologie pomáhají bojovníkům za lidská práva v Číně i jinde ve světě v šíření necenzurovaných informací. A v neposlední řadě se zmiňuje i o obnovení téměř zaniklé tradiční čínské kultury.

 

 

Free China The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)

 

Hodnocení

Perlman je oceňovaný filmař, umělec, právník a zakladatel dvou neziskových organizací. Cestoval do více než 60 zemí a hovořil zde s lidmi o záležitostech týkajících se politiky, lidských práv, aktivismu, zákona, médií, řešení konfliktů, náboženství, spirituality a pozitivního myšlení.

Jeho rozhled je poměrně široký a pravděpodobně také díky tomu dokázal srozumitelně poskládat a představit divákům tak komplikovanou kauzu současného světa.

Že je pronásledování Falun Gongu čínskou vládou silným tématem, se ukázalo již ve chvíli, když za svoje články o jeho represích získal Pulitzerovu cenu novinář Ian Johnson. Pearlman není jediný, kdo se do zdokumentování tohoto rozsáhlého problému pustil. Jeho snímek je již sedmou filmovou stopáží, která se tématu věnuje, ovšem jeho pojetí mělo zatím největší úspěch, což hovoří samo za sebe. Divácká i odborná obec si tedy přijde na své.

Hodnocení:

 

Získaná ocenění


Ocenění snímku Free China na Free Speech Film Festival Awards. (nahoře) Promítání snímku Free China ve Philadelfii. (vpravo dole) Hlavní ocenění na 2012 Awareness Film Festival v Západním Hollywoodu.(vlevo dole) (Copyright © 2012 Free China Movement)
Ocenění snímku Free China na Free Speech Film Festival Awards. (nahoře) Promítání snímku Free China ve Philadelfii. (vpravo dole) Hlavní ocenění na 2012 Awareness Film Festival v Západním Hollywoodu.(vlevo dole) (Copyright © 2012 Free China Movement)

Nátlak čínského režimu

Film získal hlavní cenu ve své kategorii na 45. Mezinárodním houstonském filmovém festivalu i navzdory tlaku čínského konzulátu v Houstonu, který se snažil udělení ceny zabránit. „Dostal jsem dnes šokující zprávu z Palm Beach International Film Festival, že z čínského konzulátu opakovaně volali a požadovali po organizátorech festivalu, aby můj film z programu stáhli. Tento bezostyšný pokus umlčet svobodu projevu a vyjadřování amerického občana ve Spojených státech ze strany čínské vlády je nebezpečný. Myslím, že by se o tom mělo vědět, aby se podobný nátlak neopakoval. Jsem vděčný organizátorům festivalu, že vydrželi a stáli si za základními právy každého Američana a nepodlehli požadavkům čínské komunistické vlády,“ říká režisér filmu Michael Perlman.

Ocenění snímku

Hlavní cena ve své kategorii na 45. Mezinárodním houstonském filmovém festivalu Palm Beach International Film Festival, nejstarším festivalu nezávislého filmu na světě, kde také získal Zvláštní cenu poroty.

Hunter Todd, ředitel festivalu uvedl: „Je to vynikající film. Porotu skutečně zaujal jak po technické stránce, která byla zvládnuta skutečně skvěle, tak i po stránce příběhu. A o to nám tu jde - výjimečným způsobem vyprávět výjimečné příběhy. Nepolitikaříme, jen se snažíme pojmenovat to, co je správné.“

Hlavní ocenění na Free Speech Film Festival ve Filadelfii.

Hlavní ocenění na 2012 Awareness Film Festival v Západním Hollywoodu.

Délka 53 minut * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook * Další videa *
 
Ve snímku promlouvají (zleva) kanadský novinář Ethan Guttman, bývalý kanadský ministr David Kulgour a americký republikán Chris Smith. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Ve snímku promlouvají (zleva) kanadský novinář Ethan Guttman, bývalý kanadský ministr David Kulgour a americký republikán Chris Smith. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Free China The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Michael Perlman (uprostřed) získal ocenění snímku Free China na Free Speech Film Festival Awards. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Michael Perlman (uprostřed) získal ocenění snímku Free China na Free Speech Film Festival Awards. (Copyright © 2012 Free China Movement)

 

Čtěte také:

Čínská ambasáda v USA tlačila na festival Palm Beach, stáhněte film Michaela Perlmana

Film "Svobodná Čína - Odvaha věřit" získal hlavní cenu Houstonského filmového festivalu

Cisco obžalováno z napomáhání k zatýkání a mučení čínských disidentů

Film Free China: The Courage to Believe uvádza festival Jeden svet v európskej premiére

Vyráběl jsem pantofle v čínském lágru pro západní trhy – můžete si je jít koupit