Mapa Číny zobrazující jednotlivá místa, kde pracovníci nemocnic přiznali v telefonním rozhovoru, že odebírají orgány z praktikujících Falun Gongu. (Zpráva 'Bloody Harvest', Kilgour-Matas)

Mapa Číny zobrazující jednotlivá místa, kde pracovníci nemocnic přiznali v telefonním rozhovoru, že odebírají orgány z praktikujících Falun Gongu. Kolečka znázorňují transplantační nemocnice, čtverečky vazební věznice. (Zpráva 'Bloody Harvest', Kilgour-Matas)

 

Nezisková organizace se sídlem v USA dokončila investigativní zprávu o zapojení čínských vojenských nemocnic do nedobrovolného odběru orgánů. Světová organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu (WOIPFG) na zprávě začala pracovat v roce 2008 a dnes přináší souhrn nových důkazů, které vyšly na světlo světa za poslední tři roky.

Dokument uvádí, že vojenské nemocnice v Číně odebírají orgány praktikujícím Falun Gongu zavřeným ve věznicích, pracovních táborech a jiných zařízeních. Falun Gong byl v Číně kdysi velmi populární meditační praxí, kterou komunistický režim postavil mimo zákon v roce 1999. Lidé, kteří se Falun Gongu věnují a jsou za to v pevninské Číně pronásledováni, jsou mezinárodním společenstvím považováni za tzv. vězně svědomí (politické vězně).

Jak důkazy nasvědčují, že jejich orgány se prodávají pacientům z Číny i cizincům za velké finanční částky. Důkazy zahrnují statistiky původně zveřejněné na internetových stránkách čínských nemocnic, nahrávky rozhovorů s pracovníky nemocnic a svědectví očitých svědků. Zpráva jmenuje přes třicet vojenských nemocnic, které se mají na nuceném vyjímání orgánů politickým vězňům podílet.

Jeden z očitých svědků, policista z provincie Liao-ning, který nechtěl být jmenován, popsal roku 2009 vyšetřovatelům své zkušenosti s jedním takovým případem, kdy týden mučili mladou ženu kolem třiceti let, pro niž si pak přijeli dva vojenští lékaři, aby jí bez jakéhokoliv umrtvení vyjmuli orgány:

„V té chvíli ten doktor, ten vojenský chirurg, zaváhal. Pak se podíval na mě, pak na našeho nadřízeného. Nadřízený pak přikývl a on pokračoval v práci na žílách...Nejdřív jí vyřezali srdce, další byly ledviny. Když jí nůžkami přestřihli srdeční tepny, přestala sebou cukat. Bylo to neskutečně strašné,“ svěřil se policista.

WOIPFG cituje také investigativní zprávu nazvanou Bloody Harvest (Krvavá sklizeň), jejíž autory jsou dva vyšetřovatelé z Kanady, bývalý tajemník ministra zahraničí David Kilgour a obhájce lidských práv David Matas. Jeden pacient z Asie s krycím jménem H. X. vyšetřovatelům vyprávěl o svých dvou cestách do Šanghaje, do Všeobecné nemocnice Fu-čou. Poprvé to bylo v září 2003, kdy zůstal v nemocnici dva týdny. Za tu dobu mu na testy přivezli čtyři čerstvě vyoperované ledviny, z nichž však ani jedna testy neprošla. V březnu 2004 prověřovali další čtyři ledviny, tentokrát úspěšně.

V takovýchto zařízeních jsou čekací lhůty na vhodné orgány obvykle hodně krátké, píše se ve zprávě WOIPFG. Jedna z největších a nejznámějších nemocnic v Číně, Čchang-čengská nemocnice v Šanghaji, která je přidružena ke Druhé vojenské lékařské univerzitě, dříve na svých webových stránkách uváděla průměrnou čekací dobu na transplantaci jater jeden týden. Poté, co se celá kauza v zahraničí medializovala, tyto údaje byly z internetu staženy.

I další nemocnice se na svých internetových stránkách holedbaly velkou databankou orgánů. Kvůli kulturním postojům Číňanů v zemi v podstatě neexistuje systém dobrovolných dárců orgánů (tvoří pouhé 1 procento všech transplantátů), a tak orgány pocházejí z popravených vězňů. Čína tuto skutečnost léta popírala, ale nakonec vládní orgány přiznaly, že transplantáty skutečně pochází od vězňů. Čínské ministerstvo zdravotnictví letos v březnu oznámilo, že s používáním vězňů jako zdroje transplantátů hodlá do pěti let skončit.

Před rokem 1999 byl počet transplantací orgánů v Číně téměř nulový. Od začátku státní perzekuce Falun Gongu však toto číslo závratně narostlo. Jedna ledvina stojí podle údajů WOIPFG 50 – 100 tisíc jüanů (150 – 300 tisíc Kč), zatímco u jater se zpravidla jedná o sumu 200 – 400 tisíc jüanů (600 tisíc – 1,2 milionu Kč).

Organizace vyzývá „mezinárodní společenství k okamžitým krokům, které by umožnily důkladné vyšetření všech zločinů Čínské komunistické strany při genocidním pronásledování praktikujících Falun Gongu“.

Dokument byl aktualizován 26. 6. 2012

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Odborník na transplantace odmítl pozvání do Číny

Kanadský vyšetřovatel při návštěvě Prahy informoval o odebírání orgánů čínským vězňům svědomí

MUDr. Tomáš Reischig: Odběr orgánů z popravených vězňů a od ilegálně zadržených členů Falun Gongu je eticky naprosto zrůdný

V Jižní Koreji byl zatčen gang, který dohazoval nelegální transplantace

Cenný svědek odebírání orgánů vězňům v Číně čelí deportaci z Evropy

YouTube: Krvavá sklizeň – odebírání orgánů v čínských vězeních

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

EU zavádí směrnice proti nezákonému obchodování s orgány a orgánové turistice