Mnoho lidí objevilo, že lépe spí, mají víc energie a menší bolesti, když se spojí se zemí. Říká se tomu uzemnění a dochází k němu přirozeně, když bosí chodíme po zemi. (Mario Tama/Getty Images)
Mnoho lidí objevilo, že lépe spí, mají víc energie a menší bolesti, když se spojí se zemí. Říká se tomu uzemnění a dochází k němu přirozeně, když bosí chodíme po zemi. (Mario Tama/Getty Images)

Když spí člověk venku (neizolován gumou nebo umělými materiály), okouzlen paletou hvězd nemá ani tušení, že mu tichá migrace elektronů ze země napravuje tělo.

Číňané o léčivých schopnostech naší Země věděli. Nazývali tuto energii zemská čchi. Francouzský agronom Matteo Tavera pohlížel na všechny živé bytosti jako na antény, elektricky spojené se zemí a oblohou. Ostře kritizoval moderní životní styl dnešního lidstva a ve své knize La Mission Sacrée prohlásil: „Elektrické kontakty se (teď) zpomalily anebo úplně chybí.“

 

Uzemnění

Clinton Ober objevil uzemnění spojením intuice, tradičního lékařství a pozorování moderní vědy. Narodil se v roce 1944 a vyrůstal na farmě v Montaně, o kterou se musel jako náctiletý kluk starat se svými pěti sourozenci, když jim zemřel otec. Jeden z jeho starších příbuzných mu radil, že vyšší vzdělání není třeba, protože vědomosti lze nalézt čtením a konzultacemi s odborníky. Ober se po farmaření vrhl do úspěšného podnikání instalace kabelových televizí.

V roce 1993, kdy si prošel těžkou chorobou, která ho téměř stála život, si Ober uvědomil, že byl otrokem svého majetku. Všechno prodal nebo daroval a vydal se na cestu napříč Spojenými státy, aby nalezl smysl života a svoje životní své poslání. První vodítko dostal na Floridě: „A pak jedné noci, když jsem seděl a zíral na zátoku a ptal se, co mám dělat, automaticky jsem na kousek papíru napsal: „buď opačným nábojem“,“ píše Ober v knize Earthing: The most important health discovery ever? (Uzemnění: nejdůležitější zdravotní objev všech dob?), kterou napsal společně s Martinem Zuckerem a lékařem Stephenem T. Sinatrou.

„Když jsem druhý den ráno vstal, na mysl mi přišla zvláštní představa, že se mi sama země snaží něco povědět. … Podmanivá síla mě vedla k pochopení, že my lidé máme bioelektrické spojení se zemí, které pouhým kontaktem se zemským povrchem neutralizuje elektrický náboj v těle a přirozeně chrání nervový systém a endogenní pole v těle před zevním elektrickým rušením,“ píše dále Ober.

Ve své cestě pokračoval, aniž by objevil své poslání, až se usadil nakonec v Arizoně. Roku 1998 přišla odpověď díky otázce: „Mohlo by nošení bot s gumovou nebo plastovou podrážkou, která nás izoluje od země, ovlivnit zdraví?“ Jeho podomácku prováděné pokusy ho vedly k vydání první studie, zmiňované níže.

 

Volné radikály

Asi před deseti lety se zjistilo, že chronická onemocnění pocházejí ze zánětů, které způsobují volné radikály. Volné radikály jsou molekuly nebo atomy, které nemají v zevním obalu párové elektrony. Obíhají v těle a kradou ze zdravých tkání elektrony.

Výsledkem jsou chronická onemocnění, od zánětu dásně až po rakovinu. Obíhání příliš mnoha volných radikálů se nazývá oxidační stres, o kterém se má za to, že je hlavní příčinou stárnutí a nemocí s ním spojených. Vystavení elektromagnetickým polím (EMP), tedy druhotnému elektronickému znečištění z elektronických zařízeních a elektroinstalačních systémů v budovách, zvyšuje výskyt zánětů a oslabuje náš imunitní systém. EMP snižují také melatonin, což je hormon regulující spánek.

 

První publikovaná studie o uzemnění

Pro svou první studii z roku 2000 s názvem Uzemnění lidského těla k neutralizování bioelektrického stresu ze statické elektřiny a EMP si Ober zvolil šedesát klientů, kteří trpěli bolestmi svalů a kloubů a měli problém se spánkem. Ukázalo se, že všichni tito lidé měli na těle elektrický proud o síle větší než dva volty. Účastníci výzkumu byli namátkově rozděleni do dvou skupin – uzemněné a neuzemněné. Elektrická pole obou skupin byla srovnatelná, přičemž neuzemněná skupina měla lehce nižší ukazatele.

Všichni dostali do postele matrace s uhlíkovými vlákny, ze kterých vedl drát mimo ložnici. U třiceti jedinců byl drát spojen se zemí, což zredukovalo při spánku jejich pole na průměrných deset milivoltů nebo méně. Výsledky jasně favorizovaly uzemnění. Sto procent uzemněných jedinců cítilo po probuzení vzpružení. Kolem tří čtvrtin z nich pocítilo úlevu od chronické bolesti a osmdesáti procentům se uvolnilo ztuhlé svalstvo.

Nikdo ze skupiny neuzemněných jedinců nezažil úlevu od bolesti svalů či kloubů, ovšem tři z nich pocítili zlepšení v každé jiné kategorii. Uzemněná skupina rovněž hlásila úlevu od dýchacích chorob, premenstruálního syndromu, spánkové apnoi (dočasná zástava dechu během spánku, pozn. red.) a hypertenze.

Kniha Earthing: The most important health discovery ever? je fascinujícím popisem prostého výzkumu, který se prováděl bez milionových financí a lékařského titulu. A co mohou dělat lidé ve městě, pokud si nechtějí zašpinit chodidla při chůzi bosky? Jak se uzemnit ve výškových budovách? Ober přišel s unikátními řešeními včetně speciálních prostěradel, postele, a dokonce i žabek pro uzemnění.

small_United_Kingdom

Článek byl aktualizován 26. 6. 2012

Čtěte také:

MBT – bota inspirovaná kmenem afrických Masajů

Zdravý způsob života: Falun Gong

Relaxačné techniky pre myseľ, dušu a zdravie sú čoraz populárnejšie

Všemocná sila dýchania

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci

Pět prvků a lidské tělo