20120621_ntd
Mezinárodní soutěž v klasickém čínském tanci pořádaná NTD. (NTD News - ntdtv.com

Televize NTD získala informaci o tajném rozkazu, který vydal čínský režim nedávno všem tanečním školám a dalším organizacím. Zakazuje v něm tanečníkům účast na letošním ročníku Mezinárodní soutěže v klasickém čínském tanci, kterou pořádá televize NTD.

Od roku 2007 pořádala NTD řadu mezinárodních soutěží, které se zaměřovaly na znovuobjevování tradiční čínské kultury. Jednou z nich je pak i soutěž v klasickém čínském tanci.

Ředitelka všech soutěží v NTD Li-ťüan Ma říká, že to není poprvé, co se čínský režim snaží do soutěží zasahovat. V roce 2007 například kvůli účasti v soutěži vyhrožovali soutěžícímu z pevninské Číny.

„Protože se chtěl zúčastnit naší soutěže, začala na něj strana vyvíjet tlak. Napsali o něm spoustu článků, které jej pomlouvaly a útočily na něj a také se mu pokoušeli vyhrožovat. On se ale rozhodl zúčastnit se, protože v soutěži viděl příležitost, jak dál posunout svou kariéru."

 

Video poskytla Televize NTD

Čínský režim se však nesnaží zastrašovat jen soutěžící z pevninské Číny. „Dělají, co mohou, jen aby poškodili a vystrašili soutěžící. Používají různé metody... Když si pronajmeme sál, budou do toho zasahovat a budou se snažit, aby nám pronájem byl zrušen," dodává Li-ťüan Ma.

Hlavní analytik NTD Wen Čao si myslí, že hlavním důvodem útoků komunistické strany na NTD je fakt, že soutěže NTD se snaží o obnovení tradic, které byly touto stranou zničeny.

„Komunistická strana hlásá ateismus, materialismus a filozofii boje. Naprostý rozpor stranické kultury s tradiční kulturou má takříkajíc ve svých genech. Takže když chce strana reprezentovat čínskou kulturu, znamená to, že se snaží tradiční kulturu odstranit. Cítí se tak ohrožena každým, kdo se snaží o obnovení tradičních hodnot."

Po čtyřech úspěšných sezónách uzavřela NTD partnerství s prestižní newyorskou baletní školou Joffrey Ballet School pro pořádání Mezinárodní soutěže v klasickém tanci.

Li-ťüan Ma vyzývá všechny soutěžící z pevninské Číny, aby se do soutěže i přes tlak režimu přihlásili. Kvalifikační kola pro asijsko-pacifický region se uskuteční v Hongkongu 18. srpna.

 

Související články:

Tanečníci Shen Yun hodnotí taneční soutěž NTD (video)

Vysílají čínské špehy, aby okopírovali soubor Shen Yun Performing Arts

Export kultury komunistické Číny nedokáže konkurovat Shen Yun, říká čínský poslanec