Film Konfident
Film Konfident. (Bontonfilm.cz)

Žánr: Drama

Námět a scénář: Ľubomír Slivka
Režie: Juraj Nvota

Hudba: Ján Zachar
Střih: Alois Fišárek

Hrají: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ady Hajdu, Jan Budař, Ondřej Vetchý, Táňa Pauhofová, Jana Janonymová a další„Scénárista Ľubomír Slivka modeloval Konfidenta na základě studia autentických archivních materiálů a podařilo se mu dosáhnout přesvědčivého výsledku."Ve slovensko-česko-polské koprodukci se zrodil zajímavý snímek letošního léta nazvaný Konfident, který bude mít svoji premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Scénář Ľubomíra Slivky, který zachycuje životní cestu mladého Adama, jež začíná krátce před vpádem Sovětského svazu do bývalého Československa, vzal do rukou režisér Juraj Nvota.

Do hlavních rolí tvůrci filmu obsadili populární české herce, převážně mladší generace, v čele s Jiřím Mádlem, který tentokrát ztvárnil jednu z mála dramatických filmových rolí.Zápletka

Adam (Jiří Mádl) prochází povinnou vojenskou službu u spojařů, kde se potkává s velitelem Dravcem (Ondřej Vetchý), který v Adamovi odhaluje zkušeného radistu. Už tehdy se ukazuje, že je Dravec zapleten do sítě nebezpečného mocenského boje.

Po vojenské službě pracuje Adam jako dispečer na sportovním letišti poblíž někdejší západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968.

Dravec si Adama vytipuje jako specialistu na odposlechy do svého týmu a pomocí taktik tajných služeb jej vtáhne do sítě agentů StB (státní bezpečnosti - tajné policie). Adama čeká těžký test jeho svědomí, schopnosti bojovat se zlem a vybrat si, na čí stranu se postavit.

Zajímavosti

Film Konfident.
Film Konfident. (Bontonfilm.cz)
 

Námět snímku vychází z autentických archivních materiálů Ústavu pamäti národa v Bratislavě. Předlohou hlavního hrdiny byl radioamatér, který se v bývalém Československu dostal do centra pozornosti Státní bezpečnost (StB).

Snímek by mohl hlouběji oslovit také mladé publikum a přiblížit mu pohnutou dobu normalizace. „Pro mladší generaci musí být snadnější se do toho příběhu vžít a právě díky tomu můžou tu dobu líp... a nebo konečně pochopit," říká herec Jiří Mádl.

„Dobrý příběh klade otázky. Ten, který Ľubomír Slivka přinesl z Ústavu pamäti národa, psal, jak se říká, život sám. Samozřejmě že jsme ho všichni pomáhali přetlumočit do filmové řeči. Přitom jsme se dělili na ty, kteří minulý režim zažili, a na ty, kteří se divili," říká režisér snímku Juraj Nvota.Hodnocení

Film Konfident. (Bontonfilm.cz)
Film Konfident. (Bontonfilm.cz)

Konfident je po dlouhé době skutečně zajímavou filmovou studií temné stránky totalitního Československa. Nepřináší tak psychologicky temnou a zvrácenou atmosféru jako snímek Pouta a dosahuje poměrně vysokou úroveň přesvědčivosti.

Herecké výkony mě v dobrém slova smyslu pobavily i zamrazily. Jiří Mádl dostal možnost ukázat, že umí zahrát i dramatickou roli, kterou naplnil velmi dobře. Jan Budař uplatnil svoji komediální stránku, která tentokrát působila v kontextu příběhu spíše nebezpečnou zvráceností. Ondřej Vetchý dotáhl postavu velitele Dravce ještě dále, zajímalo by mě jen, jak vypadal Dravcův soukromý život, což snímek neukázal. Něco takového si nedokážu představit.

Režie i kamera se nebály pustit do těžších leteckých i výpravných scén a záběrů. Atmosféru komunistického Československa pomáhal vytvářet smíšený slovensko-česko-polský štáb a herci. Někde je slyšet čeština, jinde slovenština, sem tam nějaký Rus nebo Polák – jako za starých časů.

Konfidenta hodnotím jako dobré drama, pro mladší i starší generace, které se důstojně vypořádává s temným odkazem naší společné minulosti, kterou si někdy sentimentálně přibarvujeme. Podle mě jde o povedený snímek, za nějž by se tvůrci nemuseli stydět ani v zahraničí.

Film je nevhodný pro děti do 12 let

 

Hodnotenie:

 

Čtěte také:

Rozhovor s režisérem Jurajem Nvotou o filmu Konfident

Mini-rozhovor: Jiří Mádl o filmu Konfident - díky němu může mladší generace lépe anebo konečně pochopit tu dobu

Premiéra 5. června 2012, délka 108 minut * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *
Film Konfident.
Film Konfident. (Bontonfilm.cz)
Film Konfident. (Bontonfilm.cz)
Film Konfident. (Bontonfilm.cz)