20120715 investice
Americký prezident Barack Obama (střed) pronáší úvodní řeč na summitu APEC, 13. listopadu 2011 v Honolulu. Obama zde poznamenal, že Čína by se měla chovat jako dospělá ekonomika a „řídit se stejnými pravidly jako všichni ostatní“. (Kevork Djansezian/Getty Images)

 

Vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 byl investory, kteří byli zvyklí na fair play a relativně bezproblémové investice na západní polokouli, považován za příležitost, jak si v dlouhodobém horizontu vydělat miliony dolarů. Ve svém bujarém nadšení z tolika možností si trh pořádně neprostudovali a setkali se s překážkami, zábranami a komplikacemi, jaké nikde jinde nezažili.

Nedostatek znalosti čínského práva a administrativních předpisů a kulturní rozdíly mezi Čínou a západními zeměmi zvýší společně s jazykovou bariérou těžkosti, kterým zahraniční společnosti a investoři čelí,“ píše se na webových stránkách PRLog.

Jedním z hlavních problémů, který se týká spolehlivosti a transparentnosti, je skutečnost, že čínský režim údajně kvůli záležitostem státní bezpečnosti zakazuje americké neziskové auditorské organizaci PCAOB prověřovat audity čínských firem obchodovatelných na amerických trzích. Tyto společnosti mohou být zalistovány na amerických burzách, čímž se zdají být spolehlivé, nicméně se může stát, že se zjistí, že klamaly ohledně své finanční situace, a pak jsou z obchodování na burze vyřazeny.

Kvůli pozici, kterou zastávají jisté neamerické úřady, má PCAOB momentálně zakázáno kontrolovat auditorskou práci a praktiky firem registrovaných u PCAOB, které pocházejí z jistých evropských zemí a Číny,“ uvádí se na stránkách PCAOB.

 

Čínské firmy lákají zahraniční investory

Čínské firmy jsou ve snaze přilákat zahraniční investory velmi obratné v používání pravidel a předpisů způsobem, jakým nebyly zamýšleny. Jedním z triků, které nejedna čínská společnost používá, je obrácená fúze. Čínská firma odkoupí v USA legitimní veřejně obchodovatelnou společnost, která nemá žádný skutečný majetek, a pak se s ní sloučí a tím se stane také obchodovatelnou na burze bez dalších investic. Tento proces zabere jen 60 – 90 dnů a považuje se za pokoutní.

Ve studii Benjamina A. Templina zveřejněné v Právních přehledech Thomase Jeffersona se o obrácené fúzi píše: „Podvod je tak rozšířený, že regulační orgány a komentátoři tomuto termínu říkají „čínská obrácená fúze“, aby popsali sektor, kde investoři předpokládají riziko nekalých účetních praktik... Slabý právní řád v Číně má za následek špatné zavádění a vynucování účetního režimu. Americké regulační orgány nemohou na účetní revizory dohlížet, protože audit probíhá v Číně, a tam oni nemají žádnou pravomoc.“

V roce 2011 pozastavila burzovní komise obchodování se šesti čínskými společnostmi (Heli Electronics Corp., China Display Technologies Inc., China Wind Energy Inc., aj.). Při obchodování s čínskými firmami se nechalo napálit i několik západních firem, jako Wellington Management či Paulson & Co. Inc.. Wellington Management investoval do velkého množství akcií, které byly všechny v polovině loňského roku pozastaveny nebo vyjmuty ze seznamu cenných papírů. Spolumajitel Carlyle Group, David Rubenstein, investoval do China Agritech, která také přišla o svou přítomnost na NASDAQ.

Všechny ty investice skončily fiaskem. Auditoři odstoupili pro podvod. Regulační orgány spustily vyšetřování pro podezření z podvodu. Burzy se akcií zbavily ve strachu, že podvod pokračuje,“ píše se na internetových stránkách vyšetřovatelů.

 

Investice v Číně na sestupu

V lednu 2012 bylo v Číně založeno 1 402 zahraničních podniků, což je meziroční pokles o 37,49 procent. Uskutečněné přímé zahraniční investice (PZI) dosáhly 9,997 miliardy USD, to je meziroční pokles o 0,3 procenta,“ uvádí se na stránkách ministerstva obchodu ČLR. Většina investic na čínské půdě (85,89 procent) pochází od investorů z asijských zemí (Hongkong, Macao, Tchaj-wan, Japonsko, Jižní Korea, Singapur aj.).

PZI klesají už od listopadu 2011, v prosinci 2011 šlo například o pokles ve výši 12,73 procent, jak napsala státní tisková agentura Nová Čína. Evropští a američtí investoři zakládají nové korporace v Číně pomalejším tempem. Za období leden 2011 – leden 2012 klesly evropské investice o 32,28 procent, zatímco Američané v Říši středu investovali o 38,57 procent méně, napsalo čínské ministerstvo obchodu na svých internetových stránkách. „Vyhlídky na přilákání přímých investic ze zahraničí do Číny jsou letos poměrně ponuré,“ přiznal podle ChinaDaily mluvčí ministerstva obchodu, Šen Tan-jang.

 

Čínské investice za hranicemi

Investice Číny ve Spojených státech se v roce 2011 snížily o 0,7 miliardy USD, z 5,2 miliardy v roce 2010. Na druhou stranu čínské investice v Evropě vyletěly vloni na téměř deset miliard USD, což je oproti třem miliardám v roce 2010 zásadní skok.

Hlavními hnacími prvky pro silný růst čínských investic v Evropě byla směsice velmi atraktivních průmyslově technologických aktiv, firem s vysoce kvalifikovanými pracovníky, příležitostí plynoucích z fiskální konsolidace a korporátní restrukturalizace a příznivé politické prostředí,“ píše se ve zprávě Rhodium Group.

Devět čínských bank v roce 2011 založilo v USA čtrnáct nových poboček. Čínská vláda a čínské provincie vlastní šest z těchto bank, přičemž vlastnictví zbylých tří, včetně CITIC Bank International, není možné určit. Spousta čínských bank může být nepřímo vlastněna čínskou vládou nebo jednotlivými provinciemi.

Rhodium Group uvedla, že čínské banky nutně potřebují jít do světa, aby se naučily nové věci a posílily svou konkurenceschopnost. Podle zprávy jsou to „dinosauři“, kteří vážně zaostávají za zahraničními bankami co se týče schopností a lidského talentu.

 

Americko-čínské obchodní vztahy na křižovatce

Investiční vztahy mezi USA a Čínou se ocitají na křižovatce. Spojeným státům dělá hlavu omezování investic amerických subjektů v Číně. Američané jakož i Evropané kritizují diskriminační zákony a předpisy a požadavek postoupit patentové informace a know-how čínské straně, pokud chtějí v zemi vyrábět.

Porušování dohod Světové obchodní organizace ze strany Číny a narušování obchodních aktivit včetně pokračující podpory státních podniků se často dostává na přetřes při vzájemných jednáních, kdy Američané vyslovují svou nelibost se současným nastavením. Barack Obama na loňském setkání APEC použil silná slova, když Čínu vyzval, aby se chovala jako „dospělá“ ekonomika a „řídila se stejnými pravidly jako všichni ostatní“.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Nejlepší fiktivní prodeje v Číně a analýza čínské ekonomiky od investičního guru Jima Chanose

Čínské bankovnictví: Nízká parita, vysoká kontrola státu a nesplácené půjčky

Čína je závislá na kupní síle Evropy a USA

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně