„To, čemu musejí čelit, je daleko za hranicemi představivosti lidí, kteří žijí v civilizovaném světě."

20120726 kao
Asociace právníků hájících lidská práva udělila cenu "Ocenění deseti nejlepších obránců lidských práv" čínskému advokátovi Kao Č'-šengovi. Cenu za advokáta přišly na Capitol Hill ve Washingtonu D. C. převzít jeho žena s dcerou, neboť je Kao Č'-šeng stále ve vězení. (The Epoch Times)

 

Renomovanému čínskému obhájci lidských práv Kao Č'-šengovi bylo 24. července 2012 uděleno "Ocenění deseti nejlepších obránců lidských práv", které udílí Asociace čínských lidsko-právních advokátů (ACLA). Cenu za advokáta přišly na Capitol Hill ve Washingtonu D. C. převzít jeho žena s dcerou, neboť je Kao Č'-šeng stále ve vězení.

„Jsem ráda, že i přes brutální zákrok a perzekuci právníků, kteří v Číně brání spravedlnost, se objevují další zodpovědní a odvážní čínští právníci. Oni jsou nadějí a páteří národa. Přála bych si, aby se tím inspirovalo více lidí a vykročilo vpřed na podporu lidských práv a právního státu," řekla právníkova žena, paní Keng Che ve svém projevu při převzetí ocenění.

V roce 2005, tehdy jako právník působící v Pekingu, napsal Kao Č'-šeng otevřené dopisy čínským vůdcům, a vyzval je k zastavení represí proti příznivcům Falun Gongu, duchovní disciplíně, která se hlásí k principům pravdivosti, soucitu a tolerance (podobné principy nalezneme v buddhismu a taoismu – poznámka redaktora). Záhy poté byl Kao zatčen a uvězněn. Jeho manželce a dvěma dětem se podařilo i přes přísný policejní dohled uprchnout do Spojených států.

Během prvních pěti let, které strávil Kao za mřížemi, neměla rodina o jeho místě zadržování ani zdravotním stavu žádné informace. Až teprve 24. března 2012, po silném mezinárodním nátlaku, prozradily čínské úřady, že je právník zadržován ve věznici Ša-ja v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

„Od 24. března do dnešního dne, 24. července, jsme po celé čtyři měsíce nejméně tisíckrát telefonovali do vězení, ale nedostali jsme žádnou odpověď. Nemáme o Kao Č'-šengovi žádné informace. Opravdu nás to trápí. Proč je nám, jako členům rodiny, upřeno právo jej navštívit?" ptala se paní Keng Che.

Paní Keng Che prozradila, že před svým synem zatajuje situaci, ve které se jeho otec nachází. „Pokaždé, když skončila škola, začala jsem se bát, že se bude můj syn chtít vrátit do Číny, aby viděl svého otce. To je věc, která mě nejvíce znepokojuje," řekla Keng Che. "Kao Č'-šeng potřebuje svobodu! Moje děti ani já si svoji svobodu nebudeme moci užívat, dokud nebude mít Kao Č'-šeng tu svoji."

Společně s Kao Č'-šengem získalo ocenění také devět dalších čínských právníků.

Sdružení China Aid Association vydalo také ocenění "Ochránci práva a náboženské svobody 2012" právníkům Fan Ja-feng, Tcheng Piao a Ťiang Tchien-jung.

Mnozí držitelé ocenění jsou v Číně za svůj neoblomný postoj k dodržování lidských práv pronásledováni komunistickým režimem. "Oni tvrdě bojují za právo a dodržování lidských práv, ale nejenom oni, ale i jejich rodiny za to musejí zaplatit obrovskou cenu. To, čemu musejí čelit, je daleko za hranicemi představivosti lidí, kteří žijí v civilizovaném světě," řekla paní Keng Che.


small United Kingdom

 

Čtěte také:

Případ Kao Č'-šenga ovlivňují mocenské boje uvnitř komunistické strany Číny (video)

Čeští aktivisté poslali čínskému právníkovi dopis do vězení

Čínsky právnik Kao Č-šeng je nažive, rodine povolili návštevu vo väzení

Co dává obhájci Kao Č'-šengovi sílu jít dál