20120727 zaplavy
Snímek ze 23. července ukazuje obyvatele Čchung-čchingu, jak se snaží přepravit na loďce ulicemi zaplaveného města. (STR/AFP/Getty Images)

 

Třetí nejdelší řeka světa se vylila a zaplavila část dvacetimilionového města Čchung-čching. Zasaženo bylo jedenáct městských čtvrtí a 47 vesnic spadajících do městské aglomerace.

Silné deště se objevily v 22 čínských provinciích a způsobily, že se veletok vylil. Obří přehrada Tři soutěsky, která na řece leží, oznámila, že po úterním náporu vody prošla svou dosud největší zatěžkávací zkouškou, když do ní 24. července přitékalo 71 200 kubických metrů vody za vteřinu. Čína tento týden na přehradě spustila všech 32 generátorů, které vyrábí elektřinu o stejné kapacitě jako patnáct jaderných reaktorů.

Státní média tvrdila, že před povodněmi uteklo 140 tisíc lidí žijících podél řeky Jang-c'-ťiang. Ministerstvo pro civilní záležitosti potvrdilo 111 obětí a zničení či poškození více než půl milionu obytných budov.

Veletok Jang-c'-ťiang protéká skrz Čínu od Himalájí na západě až po pobřežní Šanghaj na východě. V roce 1998 zemřelo v důsledku povodní na řece přes 3 700 obětí.

 

small United Kingdom

 

Související články:

Peking zažívá rozsáhlé povodně, lidé na internetu kritizují úřady