20120731 svet cinskyET
Čínské vydání The Epoch Times. (Ondřej Horecký/The Epoch Times)
Čínské vydání The Epoch Times (Velké Epochy) bylo 26. července zabaveno příslušníky policie ve Vladivostoku. K incidentu došlo přesně ve chvíli, kdy si pro hotové výtisky přišli zástupci novin, aby je dále rozdistribuovali. Někteří agenti policie operovali v civilu a konfiskaci provedli bez vysvětlení důvodu.

Pracovník The Epoch Times Ivan Poljacov a jeho přátelé si přišli do tiskárny Deliprint pro nové výtisky listu, když je zastavilo několik mužů v civilu a oznámilo jim, že za chvíli na místo přijede policejní oddíl, aby celé vydání zkonfiskoval.

„Za chviličku přijelo čtyři nebo pět aut. Jejich posádky pracovaly pro různé úřady a vyslýchaly nás, kladly pořád ty samé otázky. Vyslýchající s překvapením zjistili, že noviny mají registrační povolení a smlouvu k publikování. Nevím, kdo jsou všichni ti lidé, co nás vyslýchali, protože nám svoje jména neřekli,“ popsal událost Poljacov a dodal: „Prohledali nám tašky a auta. Nakonec nám kromě dalších materiálů zabavili i ruské vydání The Epoch Times.“

Tištěná verze listu byla ve Vladivostoku spuštěna v lednu 2012, do té doby se dovážel vlakem z Moskvy, kde jej vydávají již od roku 2004. Ruské vydání novin je distribuováno správním a veřejným institucím v Moskvě, Petrohradu a dalších městech.

Vedení The Epoch Times si vyžádalo povolení nahlásit událost na policejní stanici, jejíž pracovníci list zabavili, avšak byli odkázáni na tiskové oddělení Přímořského kraje, do kterého Vladivostok patří. Na tiskovém oddělení však neobdrželi žádnou odpověď.

„Už dlouho nás sledují, ale jen z dálky. Tohle se však událo otevřeně,“ zmínil Poljacov. Toto tvrzení odpovídá skutečnosti, že výtisky novin ležely v tiskárně už několik dní, přesto se agenti objevili přesně v ten okamžik, kdy si Ivan a jeho přátelé pro oběživo přišli. Domnívají se proto, že jim byly odposlouchávány telefonní hovory.

The Epoch Times je mezinárodní deník vycházející v 19 jazycích ve 35 zemích světa včetně České republiky, kde funguje pouze internetová verze. V Rusku The Epoch Times vychází v ruštině a čínštině, jelikož se tam nachází silná komunita Číňanů. Noviny se staví za dodržování základních lidských práv v Číně, jako například ohledně pronásledování meditační praxe Falun Gong a disidentů v Číně, píše o kontaminovaných produktech z Číny či korupci funkcionářů komunistické strany, což jsou v Číně přísně cenzurovaná témata.

Kdo má zájem na tom, aby se do oběhu nedostaly informace v čínštině o závažném porušování lidských práv v Číně, není jasné, přesto však existuje několik indicií. Blíží se summit APEC, na který se do Vladivostoku sjedou hlavy členských států, mezi nimi i čínský prezident Chu Ťin-tchao. Zásah by se tedy dal chápat jako snaha ruského vedení zavděčit se vůdci čínského režimu. Je také obvyklé, že porušování a omezování základních práv ruských občanů je před mezinárodními vrcholnými schůzkami obvykle intenzivnější než jindy.


Čtěte také:
Velkou Epochu zasáhl počítačový útok, podezřelá je ČKS

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje