20120731 internet
Mladí Číňané v pekingské kavárně brouzdají na internetu. Podle některých komentátorů je zátah na “internetový zločin” jen zástěrkou pro utlumení kritiky režimu. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
Od března letošního roku bylo v Číně zatčeno přes deset tisíc lidí při zátahu proti údajnému internetovému zločinu. 25. července to v prohlášení uvedlo ministerstvo veřejné bezpečnosti.

Uživatelé však na internetu spekulují, že spíše než o boj proti online kriminalitě jde o zátah na nepohodlné kritiky režimu před blížícím se 18. sjezdem Čínské komunistické strany.

Ministerstvo tvrdí, že chce potírat pornografické stránky a stránky prodávající střelné zbraně, zbrojivo a výbušniny.

Policejní ředitel Pekingu Fu Čcheng-chua 24. července varoval, že se složky policie zaměří na internetové stránky „prodávající zakázané zboží, vymýšlející a šířící politické spekulace anebo útočící na stranu, státní činitele a současný systém“.

Jen v samotném Pekingu bylo podle státní tiskové agentury Sin-chua zatčeno přes pět tisíc občanů. Sto dvacet tisíc policistů prohledalo více než deset tisíc internetových kaváren, z nichž bylo 263 zavřeno.

Na čínském internetu bylo celkem smazáno 3,2 milionu komentářů napsaných uživateli z různých částí Číny. Internetoví uživatelé spekulují, že se režim snaží umlčet jakýkoliv nesouhlas s vládou před blížícím se 18. sjezdem ústředního výboru ČKS, kde se má volit nová generace komunistických vůdců.

Pekingský právník Čang Sing na svém účtu na Sina Weibo poznamenal: „Co znamená „útočit na stranu a státní činitele“? Znamená „útočit“ kritiku? Článek 41 čínské ústavy praví, že občané ČLR mají právo na přímou kritiku či podávání návrhů jakémukoliv státnímu orgánu či vládnímu pracovníkovi.“

Všechny kritické komentáře týkající se této policejní akce byly později smazány.

small United Kingdom

Čtěte také:

Obousměrné výpadky internetu – zkouší Čína 'kill switch' pro odstavení sítě?