20120807 usa
Americké námořní lodě při vojenském cvičení v Pacifiku. Spojené státy aktuálně zaměřují svou pozornost na oblast Asie a Tichomoří - přesměrovávají sem 60% námořních sil. Uvedl to v červnu americký ministr obrany Leon Panetta. (James R. Evan/US Navy/Getty Images)

Spojené státy si podle nezávislé zprávy o obranné strategii musejí udržet nasazení, s nímž přeskupují námořní síly do Asie a Tichomoří, jinak ztratí strategickou půdu pod nohama a pozbudou důvěru regionálních partnerů.

„Konflikt zájmů roste zejména v oblasti jižní a jihovýchodní Asie," uvádí zpráva z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Americké ministerstvo zahraničních věcí vydalo v  pátek prohlášení, ve kterém země v oblasti vyzývá ke „snížení napětí“ v Jihočínském moři. Prohlášení se zejména zmiňují o stále agresivnějších operacích Číny na tomto území, které okolní státy nelibě nesou.

„V posledním vývoji pozorujeme na sporném území neustálou konfrontační rétoriku, neshody ohledně využívání zdrojů, donucovací ekonomické prostředky a incidenty kolem útesu Scarborough, včetně využívání zábran k odepření přístupu," praví se v prohlášení.

Některé země Asie a Tichomoří se cítí zneklidněny agresivními rejdy Číny v jejich sousedství a přesun námořních sil USA vítají. Austrálie dovolila americkému námořnictvu kroužit kolem svých severních břehů a Japonsko se zase finančně podílelo na přesunu amerických námořníků z okinawské základny na ostrov Guam.

„Spojené státy a jejich spojenci a partneři čelí v asijsko-pacifickém regionu geostrategické nejistotě. Ta pramení z rostoucího vlivu Číny, který by mohl závažně ovlivnit řád a stabilitu světa na celá léta dopředu,“ zmínil minulý týden v podvýboru Sněmovny David Berteau, ředitel mezinárodního bezpečnostního programu CSIS a spoluautor zprávy.

Americká strategie nemá za cíl Čínu zkrotit, nýbrž „prosadit mír" a k takovému nekonfliktnímu prostředí je nutná vzájemná spolupráce, která zahrnuje více aspektů, včetně diplomacie a obchodu. Vojenská připravenost je podle Berteaua nicméně zásadním pilířem.

20120807 usa2
Dr. Michael Green (uprostřed) a David Berteau (vpravo), autoři zprávy CSIS o obranném plánu USA pro Asii a Tichomoří, na schůzi výboru sněmovny pro armádní služby. Washington, 1. srpna 2012. (Shar Adams/ The Epoch Times)

Vojenské aktivity USA v oblasti mají být posíleny a mají sem být také přemístěny nové zbraně: stíhačky F-35, nový bombardér s dlouhým doletem, ponorky třídy Virginia s jaderným pohonem a také prostředky k vedení elektronické války.

Úmysl Obamovy vlády přesunout bezpečnostní síly z Atlantiku do Asie a Tichomoří, kde dochází k rychlému ekonomickému růstu a navyšování vojenské moci Číny, by však mohl ztroskotat na plánovaných omezeních státního rozpočtu. Spoluautor zprávy CSIS, Michael Green, na schůzi výboru poznamenal, že pokud USA nebudou ochotny investovat do modernizace vojenského vybavení, bude těžké přesvědčit spojence a partnery v oblasti, že to se svou tichomořskou strategií v Asii myslí vážně.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

USA vyzývají Čínu: Držte se ve sporu o Jihočínské moře zákona