Charles Lee na snímku ukazuje pantofli v podobě hlavy kreslené postavičky Homera ze seriálu Simpsonovi, které v pracovním lágru vyráběl. (se svolením televize New Tang Dynasty)
Charles Lee na snímku ukazuje pantofli v podobě hlavy kreslené postavičky Homera ze seriálu Simpsonovi, které v pracovním lágru vyráběl. (se svolením televize New Tang Dynasty)

 

Dr. Charles Lee, který strávil v čínském lágru tři roky jako politický vězeň, promluvil o svých zážitcích v rozhovoru pro televizi AlJazeera.

„Vůbec nás neplatili, přinutili nás. Pokud někdo odmítl pracovat, zbili ho. Některé lidi ubili k smrti,“ zaznělo například v pořadu Slavery: A 21st Century Evil (Otroctví: Zlo 21. století). 

Čínské úřady po odvysílání pořadu odmítly prodloužit novinářský průkaz reportérce Melisse Čchanové, která pro televizi AlJazeera v Číně pracovala, a zároveň za ni nepovolili žádnou náhradu. Více…

Charles Lee se také stal jednou z hlavních postav časoměrného dokumentu režiséra Michaela Perlmana nazvaného Svobodná Čína: Odvaha věřit (Free China: The Courage to Believe). Snímek získal hlavní cenu ve své kategorii na 45. Mezinárodním houstonském filmovém festivalu Palm Beach International Film Festival, nejstarším festivalu nezávislého filmu na světě, kde také získal Zvláštní cenu poroty.

 

„Vůbec nás neplatili, přinutili nás. Pokud někdo odmítl pracovat, zbili ho. Některé lidi ubili k smrti,“ - Dr. Charles Lee.

 

Hlavní cena byla filmu udělena i navzdory tlaku čínského konzulátu v Houstonu, který se snažil udělení ceny zabránit.

Charles Lee na snímku ukazuje pantofli v podobě hlavy kreslené postavičky Homera ze seriálu Simpsonovi, které v pracovním lágru vyráběl. Podobné pantofle nalezneme také v nabídce sortimentu na stránkách nono.sk, eshop.stargate.cz nebo na simpsonovi.cz.

Bývalý politický vězeň Charles Lee je pouze kapkou v oceánu politických vězňů v Číně, kteří se podílejí na výrobě produktů prodávaných na západních trzích. On sám patří k příznivcům duchovní školy Falun Gong, kterou čínský režim tvrdě pronásleduje. Podle lidsko-právních organizací, tvoří političtí vězni z řad příznivců Falun Gongu největší procento  politických vězňů v ČLR.

AlJazeera v pořadu dále uvedla, že Čína má největší trestanecké kolonie na světě - přísně tajnou síť více než 1000 věznic a táborů nucených prací společně označovaných jako "laogai". Vězňové v těchto věznicích jsou využíváni na to, co někteří experti označují jako "státem sponzorované otroctví", což přispívá k takzvanému hospodářského boomu ČLR.

 

Čtěte také:

Cenzoři vyštvali anglické vysílání televize Al Jazeera z Číny

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Protestující Newyorčané požadují práva pro dělníky Apple (video)

Tisíce dělníků v provincii Kuang-tung se střetly s ozbrojenými jednotkami

Čínské dělnice odhalují, jaké jsou pracovní podmínky v továrnách na hračky