20120814 organ
Bývalý policejní šéf Čchung-čchingu Wang Li-ťün hovoří ve své laboratoři v Ťin-čou (provincie Liao-ning) s vojenskými důstojníky. Wang je momentálně vyšetřován orgány strany – poté, co se v únoru pokusil zběhnout do USA. Vyšetřovateli WOIPFG se podařilo získat šokující přiznání lékaře Čchen Žung-šana, který s Wang Li-ťünem úzce spolupracoval. (WOIPFG)

Vysoce postavený vojenský lékař z Číny v telefonním rozhovoru s vyšetřovatelem přiznal, že při výzkumech používal orgány z politických vězňů. Penzionovaný lékař Čchen Žung-šan připustil v rozhovoru s člověkem z lidskoprávní organizace WOIPFG – který se představil jako vyšetřovatel stranické komise šetřící případ Wang Li-ťüna – že při společném výzkumném projektu používali orgány od vězněných příznivců meditační praxe Falun Gong.

Wang Li-ťün je bývalým šéfem policie v megapoli Čchung-čching. V únoru 2012 byl zatčen při pokusu o zběhnutí do USA. Na americkém konzulátu vyzradil mnohá tajemství svého nadřízeného, vysokého stranického bosse Po Si-laje. Poté si ho ústřední disciplinární komise Čínské komunistické strany odvedla do Pekingu. Po Si-laj byl vzápětí zbaven funkce a je zadržován na neznámém místě, stejně jako Wang Li-ťün. 

Wang Li-ťün byl podle všeho zapleten do odběru orgánů politickým vězňům, zejména stoupencům meditační praxe Falun Gong, kterou čínský režim začal pronásledovat roku 1999. Když Wang ještě působil v Ťin-čou jako ředitel úřadu veřejné bezpečnosti (policie), provozoval v rámci úřadu i tzv. Interní psychologické výzkumné centrum. Podle svého vyjádření z roku 2006 zde prováděl popravy, odběry orgánů, transplantace orgánů a související experimenty.

Lékař Čchen Žung-šan působil na postu primáře urologického oddělení 205. nemocnice lidově-osvobozenecké armády v Ťin-čou. Vyšetřovatel ze Světové organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu (WOIPFG) se 25. května 2012 lékaře Čchena zeptal: „Wang se nám zmínil, že někteří z vašich dárců orgánů byli uvěznění praktikující Falun Gongu. Je to pravda?“ Čchen na to odvětil: „Schválil to soud.“

„Takže to prošlo soudem, ano?“ znovu se otázal vyšetřovatel a lékař opět potvrdil: „Správně, ano.“

Vyšetřovatel se dotazoval dál a chtěl zjistit, odkud praktikující Falun Gongu pocházeli, zda z věznic nebo pracovních táborů, ale doktor už o celé věci nechtěl diskutovat a odkázal vyšetřovatele na politické oddělení nemocnice, s tím, že v armádě jsou na všechno patřičné předpisy.

 

Nejde o první přiznání

Nejde o první přiznání tohoto druhu. Vyšetřovatelé z WOIPFG již provedli desítky telefonátů, jejichž přepisy a zvukové záznamy jsou dostupné na internetu. Při hovoru jde vždy o to, dostat z příslušných funkcionářů Čínské komunistické strany přiznání k účasti na zločinech.

Na doktora Čchena se vyšetřovatelé zaměřili kvůli jeho spolupráci s Wang Li-ťünem. Samotný Wang v roce 2006 obdržel čestné uznání za „výjimečný přínos“ na poli transplantační medicíny. Wang v děkovné řeči, která je stále k dispozici na internetu, uvedl, že se zúčastnil na tisících transplantacích orgánů, které probíhaly „přímo na místě“. Pojem „přímo na místě“ si odborníci vysvětlují tak, že poprava a vyjmutí orgánů probíhaly přímo v prostorách, kde docházelo k transplantaci novému příjemci nebo poblíž. Připouštějí dokonce i možnost, že oběti byly při odebírání orgánů stále naživu, aby byla zajištěna co největší „čerstvost” orgánů.

Již v minulosti došli někteří nezávislí vyšetřovatelé (mezi nimi Ethan Gutmann či David Matas) k závěru, že tímto způsobem byly odebrány orgány tisícům praktikujících Falun Gongu.

 

Zabíjení v režii státu?

Wang Li-ťün provádí vojenské představitele svou laboratoří ve městě Ťin-čou. Toto pracoviště sloužilo jako zvláštní pobočka úřadu veřejné bezpečnosti, kterému Wang tehdy šéfoval. Podle svých slov z roku 2006 provedl tisíce poprav a transplantací orgánů. (Courtesy of WOIPFG).
Wang Li-ťün provádí vojenské představitele svou laboratoří ve městě Ťin-čou. Toto pracoviště sloužilo jako zvláštní pobočka úřadu veřejné bezpečnosti, kterému Wang tehdy šéfoval. Podle svých slov z roku 2006 provedl „tisíce“ poprav a transplantací orgánů. (Se svolením WOIPFG)

Dr. Torsten Trey, spoluvydavatel nedávno publikované knihy State Organs (Státní orgány) zabývající se zneužíváním orgánových transplantací v Číně, se domnívá, že uvedený telefonický hovor a přiznání jsou důvěryhodné a zapadají do širšího obrazu.

„Když doktor Čchen hovoří o soudu, který schválil praktikující Falun Gongu jako zdroj orgánů, ve skutečnosti tím dává najevo, že odběry orgánů praktikujícím Falun Gongu jsou posvěcené státem, že do schvalovacího procesu jsou zapojeny státní instituce a soudy,“ míní Dr. Trey a dodává: „Lidé pod komunistickou vládou se obvykle velice bojí, že udělají chybu, protože by to mohlo vést k fatálním následkům, takže to, že lékař přímo hovoří o souhlasu soudu se zdroji orgánů, vlastně tyto spekulace dvojnásob potvrzuje.“

To podle Treye naznačuje, že odběry orgánů od Falun Gongu nevykonává nějaká organizovaná skupina nebo několik jednotlivců, ale že probíhají se souhlasem státu. Protože se výzkum Wanga a Čchena týkal vývoje látek (léků), injekčně podávaných pacientům při transplantacích, Trey se domnívá, že orgány mohly být vyjímány, zatímco oběti byly stále naživu.

Práce doktora Čchena se v minulosti v Číně dočkala uznání. V listu Liaoxi Economic Daily byl 23. května 2006 uveřejněn článek označující lékaře za člověka s ušlechtilými cíli, který „ v posledních letech provedl 568 transplantací ledvin“ a „jehož pověst přitahuje pacienty z Tchaj-wanu, Koreje a Malajsie.“

Jeho poslední přiznání však znamená, že pro něj bude těžké dostat se do Spojených států, kde žije jeho dcera. Tu podle vyšetřovatelů navštívil naposledy začátkem roku 2012. WOIPFG plánuje předat nahrávku z vyšetřování příslušným orgánům v USA.

Od června 2011 se také na formulářích pro turistická víza s označením DS-160 musí vyplnit otázka, zda se žadatel „účastnil na nucených transplantacích lidských orgánů“. Odpověď „ANO“ může pro žadatele znamenat zamítnutí víza.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Talienský výdělek: Jak Ku Kchaj-laj využila perzekuci politických vězňů k vlastnímu obohacení

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)

Čína: Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení (video)

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů