Tchien-ťin: Obchod s orgány v největším transplantačním centru Asie?

20120901 merkel
Německá kancléřka Angela Merkelová na bilaterálním setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem 30. srpna v Pekingu. Angela Merkelová je na druhé letošní návštěvě Číny ohledně dluhové krize v Evropě. (DIEGO AZUBEL/AFP/GettyImages)

 

Spolková kancléřka Angela Merkelová navštívila v pátek čínské přístavní město Tchien-ťin, ležící cca 140 km jihovýchodně od Pekingu. Toto město je sídlem největšího transplantačního centra Asie. Mezinárodní společnost pro lidská práva – německá sekce (IGFM) poukazuje na skutečnost, že vůči tomuto transplantačnímu centru byla z různých stran vznesena velmi závažná obvinění.

Ve srovnání s Německem nebo jinými západními státy jsou v Číně čekací doby na darované orgány „nepochopitelně“ krátké, přičemž původ tisíců orgánů je „nejasný“. Čína je „mistr světa“ v popravování, kritizuje IGFM. Má toto přímou návaznost na prodej orgánů obětí? IGFM žádá od čínských úřadů jasné odpovědi.
 
Podle IGFM  je seznam otevřených odpovědí pro transplantační centrum v Tchien-ťinu hodně dlouhý. Zástupci tohoto centra i čínské úřady odmítají dát přesvědčivou odpověď na otázky týkající se původu orgánů, transplantací i infrastruktury dárců.

V roce 1998 se v transplantačním centru Tchien-ťin uskutečnilo pouze devět transplantací jater. Souběžně s hromadným zatýkáním mladých praktikujících buddhovské meditační školy Falun Gong (kteří mnohdy mizeli uvnitř čínského vězeňského systému) dramaticky narůstal od června 1999 počet transplantací jater. Jen za rok 2005 zde bylo provedeno více než 2 400 transplantací.

20120901 tianjin
Tchien-ťin: obchodování s orgány v největším transplantačním centru v Asii? (igfm.de)

V evropských zemích existují pro darování orgánů plošné, komplexně vystavěné systémy a – v kontrastu k Číně – zde platí i všeobecná společenská přijatelnost darování orgánů. Přesto se na Západě čeká na orgán zpravidla několik let. Důvod je jednoduchý. Vhodné orgány prostě nejsou k dispozici v dostatečném množství.

V transplantačním centru v Tchien-ťinu činí průměrná čekací doba na vhodná játra pouhé dva týdny. Od roku 2006 jsou však konkrétní čísla nedostatkovým zbožím. Když kanadský prokurátor David Kilgour poprvé obvinil Čínu ze zneužívání vězňů k orgánovým transplantacím, záznamy na čínských webových stránkách byly smazány a další údaje se již nezveřejňují.

Čína odpověděla na dotaz OSN v této věci, že žádné statistiky o transplantacích orgánů nemá.

Podle odhadu IGFM však právě vehementní odmítání jakékoliv transparence v této oblasti dává podnět k obavám, že se veškerá obvinění zakládají na pravdě. Zástupci úřadů Čínské lidové republiky odbývají mezinárodní instituce, novináře i organizace pro lidská práva již celé roky nic neříkajícími veřejnými prohlášeními.

Například obvinění, vznesená v červenci 2012 na 24. mezinárodním transplantačním kongresu v Berlíně, zůstávají bez odezvy. Dle vyjádření IGFM se v ČLR staví k původu transplantovaných orgánů stejným způsobem jako k počtu poprav, obojí má nálepku „státní tajemství“.

 

Čtěte také:

Čínské nemocnice zadržují vězně, které používají pro transplantace, říká zdroj

Kongres v Berlíně: Etická věrohodnost mezinárodní Transplantační společnosti je v sázce

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům

Cenný svědek odebírání orgánů vězňům v Číně čelí deportaci z Evropy

YouTube: Krvavá sklizeň – odebírání orgánů v čínských vězeních

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

EU zavádí směrnice proti nezákonému obchodování s orgány a orgánové turistice