20120918 vystava
Výstava Ondřeje Brodyho. (televize NTD)

Fotografie muže, softwarového inženýra Wang Bina, který byl umučen v čínském vězení za praktikování duchovní praxe Falun Gong, je v Číně cenzurována. Ondřej Brody ji ale našel na internetu, stáhl a e-mailem poslal dvaceti manufakturám v Číně, aby podle ní namalovaly obraz. Dvě z nich vypracovaly kalkulaci a ta levnější od něho získala zakázku.

„Překvapivě to nebylo vůbec komplikované. Ono to zní a asi to i je nějakým způsobem aktivita, která by byla asi vnímaná problematicky současnou čínskou garniturou, ale ...to by museli kontrolovat všechny e-maily všech lidí, to prostě nejde,“ říká umělec Ondřej Brody.

Brody touto sérií tří obrazů, které byly podle nabídky na webových stránkách manufaktury vyrobeny ve „vysoké, komerční a muzeální kvalitě“, upozorňuje na posouvání hranice morálky. Dotýká se také tématu, že ve světle tržního hospodářství se lidská práva stávají prázdným pojmem.

„Já jsem navštívil fabriku, se kterou spolupracujeme, což asi nebudu říkat kde, a pochopil jsem, že vědí naprosto (dobře), jaký druh obrázků pro nás produkují, ale prostě se to nějak nekomentuje, snaží se to určitým způsobem udržet v profesionální rovině té služby, kterou nabízejí. Je však velmi těžké na toto téma se s kýmkoliv v Číně bavit.“

Video poskytla Televize NTD

 

Triptych zpodobňující Wang Bina je součástí výstavního projektu „Painting China Now“, který již pět let putuje po galeriích Evropy a USA. Obsahuje 30 olejomaleb překreslených z fotografií umučených lidí praktikujících Falun Gong.

 

Související články:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Vyráběl jsem pantofle v čínském lágru pro západní trhy – můžete si je jít koupit

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe