Obvinění čínského zdravotnictví, že zneužívá vězně svědomí k nelegálním transplantacím, stojí na faktech, říká americký kongresman.

(Vpravo) Christopher H. Smith, republikán z New Jersey a předseda Výkonné čínské komise Amerického kongresu (AK) a podvýboru pro Afriku, globální zdraví a lidská práva v rámci Výboru zahraničních věcí Amerického kongresu. (Vlevo) Bob Fu, zakladatel a prezident ChinaAid Association. (Shar Adams/The Epoch Times)
(Vpravo) Christopher H. Smith, republikán z New Jersey a předseda Výkonné čínské komise Amerického kongresu (AK) a podvýboru pro Afriku, globální zdraví a lidská práva v rámci Výboru zahraničních věcí Amerického kongresu. (Vlevo) Bob Fu, zakladatel a prezident ChinaAid Association. (Shar Adams/The Epoch Times)

 

18. září 2012 zveřejnil americký kongresman Christopher H. Smith článek v listu The Washington Times, který uvádí nejzásadnější body obvinění čínské vlády z řízení nelegálních obchodů s lidskými orgány politických vězňů z řad příznivců Falun Gongu a dalších skupin.

Podle jeho názoru shromážděné důkazy poskytují dostatečnou základnu k oprávněným obavám, že tyto praktiky na území ČLR skutečně probíhají. Tím spíše je podezření odůvodněné, když čínský režim odmítá odhalit jakákoliv související data a povolit vyšetřování nezávislé komise.

V roce 2005 přiznal čínský náměstek ministra zdravotnictví, že téměř všechny orgány pocházejí od popravených vězňů, ale počet poprav prováděných v Číně je státním tajemstvím.

Podle kongresmana Smithe v Číně neexistují žádné pevné statistiky provedených transplantací, žádné otevřené čekací listiny a transparentnost při udělování souhlasu s transplantací.

Čínští lékaři nebo úředníci činní ve zdravotnictví opakovaně diskutovali o čínském transplantačním systému na mezinárodních setkáních, žádná čísla však nikdy nepředložili.

Smith dále uvedl, že ze zpráv a analýz zahraničních pozorovatelů vyplývá, že počet transplantací zřejmě překračuje počet prováděných poprav. Otázkou zůstává, kdo je zdrojem dalších orgánů.

Novinář The Weekly standard Ethan Gutmann prováděl v této věci vlastní vyšetřování a uskutečnil řadu rozhovorů s bývalými vězni. Jeho dotazy směřovaly na zdravotní prohlídky, prováděné vězeňskými doktory.

Podle výpovědí bylo zjištěno, že nejzdravější vězňové procházejí nejobšírnějšími prohlídkami, které jsou identické s prohlídkami dárců orgánů před transplantací. Prohlídky jsou zaměřené na zjištění stavu vnitřních orgánů, zjištění krevní skupiny a podobně.

Po celé Číně je přibližně 600 transplantačních center. Největší podezření vyvolávají jejich extrémně krátké čekací lhůty. Zatímco ve světě musíte projít komplikovanou procedurou, než získáte vhodný orgán k transplantaci a čekat několik měsíců nebo dokonce let, čínská transplantační centra nabízejí orgány do 14 dnů.

Podle kanadských vyšetřovatelů Kilgoura a Matase si čínské vojenské nemocnice vytvořily databázi tisíců vhodných dárců z řad politických vězňů. Pokud přijde poptávka po transplantaci nějakého orgánu, vyberou z databáze vhodného dárce se zdravým orgánem a identickou krevní skupinou a orgán mu bez jeho souhlasu odeberou. Proto je možné získat vhodný orgán v tak krátkém časovém období.

Mrtvé tělo potom spálí a uvedou falešnou příčinu úmrtí, například srdeční selhání. Rodina nedobrovolného dárce orgánu buďto dostane pouze popel v urně, a pokud vězeň odmítl uvést svoje jméno, není vůbec nikdo, komu úmrtí oznámit.

Bývalý generální tajemník komunistické strany Číny Ťiang Ce-min 20. července 1999 prosadil veřejný zákaz praktikování metody pro rozvoj těla a mysli nazvané Falun Gong, která hlásá návrat k morálním hodnotám - pravda, soucit, snášenlivost.

Podle šetření argentinského soudce Octavia Araoze de Lamadrida z Federálního soudu č. 9 a dalších vyšetřovatelů bylo mnoho členů duchovního hnutí Falun Gong od té doby nezákonně zadržováno, zneužíváno, podrobováno psychickému a fyzickému mučení pro svoji víru v morální principy Falun Gongu, kterých se odmítali vzdát, a odmítali místo nich přijmout komunistickou ideologii. Ti, kteří se svojí víry „oficiálně“ vzdali, byli propuštěni.

Mnozí z nich při zatčení odmítli odhalit svá jména, protože se obávali, že by ohrozili svoje příbuzné. Z anonymních vězňů svědomí se podle vyšetřovatelů stala „těla“ použitá pro transplantace lidských orgánů, výzkum a výstavy prováděné společnostmi pro zpracování mrtvých těl.

Tato takzvaná „nevyžádaná těla“ jsou podle čínského trestního zákona těla, která si příbuzní popraveného trestance nenárokují. Správně by měla být rodina popraveného upozorněna a dostat určitou lhůtu, ve které má právo si mrtvé tělo vyzvednout. Zákon však nechává dostatečně velkou mezeru pro soudy a policii, aby předpisu zneužívala.

Kongresman Smith článek uzavírá slovy: „Když čínský režim hovoří o srdci, je nám jasné, že nehovoří o lásce, oddanosti nebo věrnosti, ale o cinkání dolarů.“

Článek byl aktualizován 23.9.2012

Související články:

Obludné zločiny proti lidskosti v Číně předmětem diskuze OSN

Talienský byznys: Jak Ku Kchaj-laj využila perzekuci politických vězňů k vlastnímu obohacení

Čínské nemocnice zadržují vězně, které používají pro transplantace, říká zdroj

Zastavte násilné odebírání orgánů v Číně, zaznělo na půdě kongresu USA

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům