20120924 senkaku
Ostrovy Senkaku. (Jiji Press/AFP/Getty Images)

Podle důvěryhodného zdroje z Pekingu byl ve spojitosti se jmenováním nového šéfa pro oddělení sjednocené fronty Čínské komunistické strany (ČKS) zasazen „rozhodující úder“ v zápase o nadvládu uvnitř čínské komunistické strany.

Od Hongkongu až po ostrovy Senkaku způsobovalo toto oddělení soustavu potíží stranickému vůdci Chu Ťin-tchaovi a premiérovi Wen Ťia-paovi. Bylo rovněž případnou hrozbou pro jejich plán jmenovat nové  vedení strany na nadcházejícím 18. sjezdu ČKS.

1. září bylo oznámeno, že Chu Ťin-Tchaův  dlouholetý náčelník štábu Ling Ťi-chua má být jmenován do vedení oddělení sjednocené fronty ČKS. V Pekingu vyvolalo oznámení řadu spekulací. Vytvářením spojenectví s různými skupinami ve společnosti, o kterých je známo, že nejsou spojené s ČKS, má orgán za úkol izolovat nepřátele ČKS a zaútočit na ně; to platí zejména mimo Čínu.

Tento krok se na první pohled jevil jako degradování Linga, který byl považován za pravděpodobného kandidáta do politbyra, případně do stálého výboru politbyra - skupiny devíti, která vede ČKS. Ling byl Chu Ťin-tchaův nejdůvěryhodnější pomocník. Sloužil mu jako náčelník štábu a ujal se „rozplétaní“ sítě kádrů loajálních sesazenému tajemníkovi Po Si-lajovi, který chtěl v Číně údajně uspořádat proti prezidentovi ozbrojený puč.

Ve skutečnosti je Lingovo jmenování do oddělení sjednocené fronty oponováním těm, kteří jsou loajální Po Si-lajovi, který slouží  mocenské frakci sestavené bývalým vůdcem strany Ťiang Ce-minem.

Muž, kterého Ling nahrazuje, Tu Čching-lin, je členem Ťiang Ce-minovy mocenské frakce a používal své postavení, aby vrátil moc do rukou jeho frakce. 

Ťiangova frakce měla ve straně dominantní postavení od konce 90. let a po většinu působení Chu Ťin-tchaa jakožto vůdce Strany výrazně omezovala jeho moc. Někteří pozorovatelé čínské politické scény dokonce vtipkovali, že příkazy prezidenta Chu Ťin-tchaa neopustí zdi vládní čtvrti Čung-nan-chaj.

 

Zásah do „vosího hnízda“

Ťiangova frakce byla napadena prezidentem Chuem a premiérem Wenem ve chvíli, kdy na konzulát USA ve městě Čcheng-tu zběhl Wang Li-tün, bývalý policejní šéf Čchung-čchingu. Wang údajně odhalil zločiny svého šéfa Po Si-laje a jeho manželky Ku Kchaj-laj. Nejzávažnější Wangovo udání ovšem odhalovalo záměr Po Si-laje a nejvyššího šéfa bezpečnosti Čou Jung-kchanga odstavit od moci předpokládaného vůdce Strany Si Ťin-pchinga. 

Následně Chu a Wen sesadili Po Si-laje z postu tajemníka Čchung-čchingu a vyloučili jej z politbyra a nařídili jeho vyšetřování. Zničující zásah dostala celá Ťiangova frakce, Po-Silajovi spojenci byli zatýkáni a „odklízeni“ jeden po druhém. Čou Jung-kchang sice mocenskou čistku ustál a zůstal vedoucím mocného Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), skutečná moc výboru byla však postupně přesunuta na jiné funkcionáře. Samotný výbor byl reorganizován, aby se dosáhlo snížení jeho pravomoci v rámci Strany. Vedení armády bylo přerozděleno a ti, kteří byli loajální prezidentu Chuovi, byli dosazeni na nejvlivnější posty.

English

Související články:

Konflikt s ostrovy Senkaku záměrně vyvolala mocenská frakce uvnitř čínského režimu

Čína: Mocenská frakce ztratila svou poslední "baštu"

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje