20120407-wang-li-tun
Wang Li-tün svoji politickou kariéru vybudoval jako pravá ruka ambiciózního politika Po Si-laje. (Feng Li/Getty Images)

Podle zdroje z Pekingu je soudní proces s Wang Li-tünem,  bývalým policejním ředitelem metropole Čhung-čchingu, odstrašujícím případem pro stoupence sesazeného tajemníka Po Si-laje.

Zdroj uvedl, že současná mocenská čtyřka, prezident Chu ťin-tchao, premiér Wen Ťia-pao,  místoprezident Si Ťing-pching a místopremiér Li Ke-čchiang, měla dva důvody k náhlému oznámení soudu s Wang Li-tünem.

Za prvé: soudní proces ukazuje zahraničním vládám, Spojeným Státům, Japonsku a dalším zemím, že mezi „čtyřkou“ existuje jednota.

Čtyři představitelé tím chtějí ukázat, že dosáhli společného konsensu a bezpečné kontroly nad vnitropolitickými boji.

Za druhé chtěla „čtyřka“ varovat zbytky mocenské frakce okolo Po Si-laje, aby se nepokoušely o zvrácení situace, a ukázala jim, že záchrana Po Si-laje už není možná.

Wang Li-tün je obviněn ze zneužívání práva pro osobní cíle, zběhnutí, zneužívání moci a příjímání úplatků. Tato obvinění spíše než cokoliv jiného vytvářejí předpoklady pro stíhání PoSi-laje.

Wang Li-tün byl pravou rukou Po Si-laje, který byl vyloučen z politbyra a jehož naželka Ku Kchaj-laj postavena před soud za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda.

Po Si-laj je členem mocenské frakce okolo bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina. Ťiang Ce-min i Po Si-laj byli částí skupiny nejvýznamnějších aktérů řídících politickou kampaň proti duchovní škole Falun Gong.

Za vedení kampaně proti Falun Gongu a její důsledky, které přinesly desítky tisíc obětí na životech, čelí ti dva u španělského soudu obžalobě z genocidy a zločinů proti lidskosti.

English

 

Související články:

Čína: Mocenská frakce ztratila svou poslední "baštu"

Ostrovy Senkaku: Byl sesazen funkcionář, který údajně vyvolal konflikt

Konflikt s ostrovy Senkaku záměrně vyvolala mocenská frakce uvnitř čínského režimu

V říjnu se má změnit vedení čínského režimu

Přední političtí lídři Číny se sejdou v Pej-taj-che k rozhovorům o budoucím vývoji Číny