Policejní ředitel, který zběhl na velvyslanectví USA, si odpyká 15 let ve vězení

20120926 wang
Wang Li-ťün v soudní síni v Čcheng-tu, 18. září.  Druhý a zároveň jediný veřejný proces. Wang byl obviněn ze čtyř trestných činů, analytici nicméně tvrdí, že ty nejvíce politicky citlivé byly režimem zatajeny. (Weibo.com)

Státní agentura  Sin-chua oznámila suše ve třech větách výsledek nejsledovanějšího soudního procesu s významným policejním ředitelem Wang Li-ťünem, který si odpyká patnáctiletý trest ve vězení.

Wang je bývalý šéf policie v metropoli Čchung-čching v jihozápadní Číně, jehož zběhnutí na americký konzulát vyvolalo největší politickou aféru posledních let, která započala rozsáhlý rozkol uvnitř čínského režimu.

Proces proti Wangovi začal v tajnosti 17. září a pokračoval 18. září, kde byl obviněn z využívání zákona pro osobní cíle, zběhnutí, zneužívání pravomoci a braní úplatků. Později byl publikován vícestránkový spis, který přezkoumával údajné Wangovy zločiny ve spojitosti s jeho bývalým šéfem Po Si-lajem.

Utajování celého případu, strohé informování o něm a cenzura komentářů na internetu o tomto případu napovídají, o jak citlivé téma se jedná. Vládnoucí komunistická strana na veřejnost vypustila pouze část informací o zločinech, do kterých byl Wang „namočený". Oficiální zpráva uvádí, že „kryl Ku Kchaj-laj, maželku významného člena strany Po Si-laje, při její vraždě britského podnikatele Neila Heywooda". 

Soudní proces se nijak nezaobíral Wangový zapojením do nelegálních obchodů s lidskými orgány politických vězňů v severovýchodní Číně, kterými se chlubil ve svém projevu z roku 2006. Existují zprávy o tom, že byla ke komerčním transplantacím zneužívána skupina čínských politických vězňů z řad příznivců duchovní praxe Falun Gong, kterou čínský režim celostátně potlačuje a pronásleduje již od roku 1999. Zákaz Falun Gongu prosadil bývalý vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min.

Poslední oficiální verze Wangových zločinů navíc zahrnuje také obvinění ze zneužití moci. Existují zprávy o tom, že Wang nechal na příkaz Po Si-laje odposlouchával telefonní hovory předních komunistických vůdců.

Po oznámení trestu pro Wanga byla zavedena cenzura internetu týkající se komentářů na Sina Weibo – obdobě Twitteru – kde byly příspěvky bleskově smazávány.

„800 příspěvků bylo rázem zredukováno na 500," uvedl jeden z komentujících. „Mnoho jich bylo výsměšných s trochou sarkasmu a odporem vůči úřadům," dodal.

Jiný komentář, který nebyl smazán, uváděl: „Čtyři velké zločiny? Tak to je v průměru méně než čtyři roky na trestný čin. Stálo to za to? Ti ubožáci, pracovali tak tvrdě!"

 

Video poskytla Televize NTD

 

Související články:

Skončil proces s „přeběhlíkem“ Wang Li-ťünem, očekává se shovívavý rozsudek

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?