20120928 sjezd
18. sjezd ČKS, na kterém proběhne předávání moci, se uskuteční 8. listopadu 2012 ve Velké síni lidu v Pekingu. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Chvíli po oznámení zprávy, že bývalý vysoký funkcionář strany Po Si-laj byl vyloučen z Čínské komunistické strany (ČKS), státní média zveřejnila termín zásadní politické události letošního roku. 18. celonárodní sjezd  ČKS se má uskutečnit 8. listopadu. Datum byl utajován dlouhé měsíce vyvolávajíc spekulace mezi místními i zahraničními sdělovacími prostředky.

Podle očekávání by se novým generálním tajemníkem strany měl stát Si Ťin-pching a premiérské křeslo má připadnout Li Kche-čchiangovi. Dojde ovšem také k celé řadě personálních změn na dalších vysokých postech. Letošní rok byl bohatý na intenzivní politikaření a boje uvnitř strany.

Po Si-laj je bývalým členem politbyra strany a stranickým šéfem metropole Čchung-čching.  Na jaře letošního roku byl ze své funkce sesazen a od té doby je ve vyšetřování. Jeho manželka byla nedávno odsouzena za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda, ovšem Po Si-lajův zločin je větší. Podle nepotvrzených informací tento ambiciózní politik usiloval o převrat v zemi a uzmutí moci, což ho nakonec stálo křeslo.

Podle informací ústřední disciplinární komise, která se celým případem zaobírá, se Po Si-laj dopustil „závažného porušení disciplíny“.

small United Kingdom


Související články:

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

Sesazený čínský politik Po Si-laj plánoval rozsáhlé policejní razie

Čína: Sesazený Po Si-laj obviněn z letecké katastrofy

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda (video)

Po Si-lajovo spiknutí je jen začátek

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Bylo rozhodnuto o sestavení nejvyššího vedení strany, říká zdroj

V říjnu se má změnit vedení čínského režimu