Efekt rozšíření času může vést k lepšímu rozhodování při fyzických činnostech

20121002 formule
Rozšíření času může být u vrcholových sportovců rozvinutým jevem. Závodníci Formule 1 jej popisují při předjíždění a i další profesionální sportovci o tomto úkazu hovoří. (Oliver Lang/AFP/Getty Images)

Když se člověk připravuje na důležitou fyzickou akci, zdá se mu, že čas se zpomaluje. Je to díky změnám ve způsobu, jakým mozek zpracovává vizuální informace, tvrdí nový výzkum z Velké Británie.

Tuto schopnost by mohli mít dobře vyvinutou především špičkoví sportovci. Například John McEnroe tvrdil, že má pocit, jakoby se zpomalil čas, když se chystá odpálit míč, a závodníci Formule 1 tento jev popisují při předjíždění. Japonský vědec Nobuhiro Hagura tento efekt rozšíření času momentálně studuje společně s neurovědci z University College London.

„Soudíme, že zpracovávání vizuální informace v mozku se při přípravě motoru (formule) zvyšuje,“ uvedl Hagura pro BBC News a dodal: „Takže se možná zvětšuje i množství informací, které přicházejí dovnitř.“

Díky tomu mohou podle něj sportovci vnímat, že je čas delší a pomalejší. Tým výzkumníků pozoroval při sérii pokusů reakce účastníků výzkumu na přeskakující objekty na obrazovce. V některých testech museli na objekt poklepat, zatímco v jiných museli zareagovat verbálně. Účastníci se shodli, že při čekání na to, co přijde, se jim zdál čas delší. 

Vědci neví, jaký fyziologický mechanismus tento efekt ovládá, ale domnívají se, že to souvisí se schopností mozku shromažďovat vizuální informace. Doufají, že se jim podaří do budoucího výzkumu zapojit také vrcholové sportovce.

„Teď chceme tyto behaviorální pokusy provést znovu a měřit aktivitu účastníků s elektroencefalografií. Pak se můžeme podívat na to, co se děje ve zrakové kůře během doby přípravy na akci,“ shrnul Hagura pro BBC.

Studie byla publikována 5. září na internetu v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

small United Kingdom