Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce Ťiang Ce-mina spustil policejní řiditel Wang Li-tün který sběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. (Ilustrace Velká Epocha)
Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce Ťiang Ce-mina spustil policejní ředitel Wang Li-tün, který zběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. Na obrázku je v popředí Wang Li-tün, za ním jeho nadřízený Po Si-laj, dále vrchní policejní šéf Čou Jung-kchang a další členové frakce. Domino je postavené na mapě znázorňující ústředí komunistické strany Čung-nan-chaj (Zhongnanhai). (Ilustrace Velká Epocha)

 

Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina spustil policejní ředitel Wang Li-tün z čínské metropole Čchung-čching, který 6. února 2012 zběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. Svým útěkem rozpoutal politickou bouři, která stále hýbe s celým čínským režimem.

Wang Li-tün byl pravou rukou Po Si-laje, ambiciózního stoupence mocenské frakce bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina, který měl při letošní obměně členů stálého výboru politbyra vystřídat na postu nejmocnějšího člena frakce Čou Jung-kchanga.

Čou Jung-kchang zastával strategický post nejvyššího šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), který byl vybudován jako mocenská základna frakce Ťiang Ce-mina.

Výbor rozšířil svoji pravomoc na ministerstvo spravedlnosti, úřad veřejné bezpečnosti (policie), ministerstvo státní bezpečnosti i úřad prokurátora, zodpovídající jak za vyšetřování, tak za trestní stíhání. Dále také ovládá sekci vojenské policie, jejíž základnu rozšířil na 1,5 milionu zaměstnanců, a také pracovní tábory.

Wang Li-tün požádal o azyl v USA, ale byl odmítnut a z konzulátu eskortován do rukou současného prezidenta Chu Ťin-tchaa, který je společně s premiérem Wen Ťia-paem členem opoziční mocenské skupiny. Wang Li-tün zradil Po Si-laje a předal opozici dokumenty o jeho korupci a plánovaném politickém převratu.

Ťiangova frakce v hledáčku mocenského zápasu. (koláž The Epoch Times)
Ťiangova frakce v hledáčku mocenského zápasu. (koláž The Epoch Times)

 

Následkem mocenských bojů a Wangova zběhnutí byl ambiciózní Po Si-laj odvolán ze svojí funkce stranického tajemníka metropole Čchung-čching, umístěn do interního vyšetřování a vyloučen z komunistické strany.

Po Si-lajova žena Ku Kchaj-laj byla obviněna a odsouzena za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda. Wang Li-tün byl odsouzen na patnáct let vězení za to, že kryl Ku Kchaj-laj při její vraždě britského podnikatele Neila Heywooda a za zneužití moci.

Očekává se soudní proces s Po Si-lajem, který má proběhnout ještě před konáním 18. sjezdu komunistické strany.

Prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao pořádají ve straně rozsáhlé čistky a odstraňují stoupence Po Si-laje a Ťiang Ce-mina. O sestavení nového vedení země již bylo pravděpodobně rozhodnuto.

Mocenská frakce bývalého vůdce Ťiang Ce-mina nadále organizuje výpady proti opozici. Její členové údajně stojí za vyprovokováním masových protestů v Hongkongu a konfliktu s Japonskem okolo ostrovů Senkaku.

Výměně na vrcholu mocenské pyramidy před 18. sjezdem komunistické strany i nadále předcházejí další vnitrostranické boje, které mají údajně zasáhnout samotného šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti Čou Jung-kchanga a šéfa oddělení propagandy Li Čchang-čchuna.

Prezident Chu Ťin-tchao, provedl v říjnu 2012 důležité personální změny v čínské armádě, když na klíčové posty dosadil své přívržence. Státní noviny Global Times tento krok označily za největší personální reorganizaci v lidově-osvobozenecké armádě za poslední desetiletí.

Článek byl aktualizován 3.11.2012

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu, nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?