20121003 podzim
Obří lucerna ve tvaru měsice v Hong Kongu k Svátku středu podzimu. (NTD News)

Je konec září a čínský Svátek středu podzimu je na spadnutí. Pořadatelé v Hongkongu mají plné ruce práce. Cestičky v parku Victoria osvětlují lucerny a speciální lucerna bude letos plout i na vodě.

Svátku středu podzimu se také říká Svátek měsíce. Připadá na patnáctý den osmého měsíce čínského lunárního kalendáře. Letos je to 30. září. Svátek vychází z pověsti o lásce mezi pozemšťanem a nebeskou kráskou, která žije na měsíci.

Tvůrci letošního vítězného návrhu lucerny se inspirovali právě touto lidovou pověstí.

„Je to lucerna ke Svátku středu podzimu a symbolizuje místní legendu o Čchang-e, což je měsíční bohyně, která na měsíci žije, protože tam byla vyhoštěna. Jednou za rok ji navštíví manžel Chou-i, takže je to vlastně příběh o lásce a opětovném shledání. Vzali jsme to doslova a řekli jsme si, že ta láska a vášeň, která by z toho mohla vzejít, by mohla být tak silná, že to zapálí měsíc. A tak nás napadlo, že přeneseme hořící měsíc dolů do parku Victoria a uděláme z toho velkou zářivou a hlasitou show,“ říká vítězný designér Kristof Crolla.

Lucerna Zlatý měsíc je vysoká šest poschodí a je vyrobena z oceli, bambusu, látky a LED diod.

Hořící měsíc se vznáší nad vodou. Lucerny osvětlují cestičky, které protínají největší lucernu uprostřed. Barevná světla se mihotají ve světelné show, která se odráží i ve vodě.

Lucerny se podle tradice zapalovaly k uctění bohů. Během festivalu lidé také tvoří malé měsíční koláčky se žloutkem uprostřed jako symbol měsíce.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte také:

Měsíční paní a svátek středu podzimu