20121003 elektrarny
Obří větrné turbíny v Kalifornii, fotografováno v květnu 2008. Bílý dům nedávno zastavil výstavbu čtyř větrných elektráren v severním Oregonu patřící čínské společnosti z důvodu obavy o bezpečnost. (David McNew/Getty Images)

Firma, kterou vlastní Číňané, prohlásila, že se hodlá obrátit na americký soudní systém. Minulý pátek totiž americký prezident Barack Obama zastavil celý projekt výstavby větrných elektráren v Oregonu, který měla firma realizovat.

Při zrušení čtyř projektů větrných farem delawareské společnosti Ralls Corp se prezident odvolal na bezpečnostní problémy projektu. Větrné farmy by se měly nacházet uvnitř či v těsné blízkosti vzdušného prostoru vojenských zařízení, kde se testují námořní zbraně.

Celá aféra jen podtrhuje rostoucí obavy z čínských investic ve Spojených státech. Takováto přímá intervence prezidenta je však ojedinělá. K přímému zastavení zahraniční investice tak Bílý dům přistoupil po více než 20 letech.

V pozadí Ralls Corp je čínský konglomerát Sany Group, který se zabývá výrobou stavebních strojů. Podle CNN považuje společnost Obamovo rozhodnutí za protiústavní a porušující právo na soukromé vlastnictví.

Americké ministerstvo financí dnes uvedlo, že prezidentovo rozhodnutí, které učinil v rámci Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech, nemůže být přezkoumáno soudem. Šance Ralls Corp na řešení sporu soudní cestou se tak značně snižují.

Video poskytla Televize NTD

 

Článek byl atualizován 3. 10. 2012