20121004 organy
Zinscenovaná rekonstrukce odběru orgánů. (NTD News)

Zdiskreditovaný čínský komunistický politik Po Si-laj a jeho pobočník, bývalý velitel policie Wang Li-tün, byli u soudů po celém světě obžalováni z odebírání orgánů z živých politických vězňů, mezi kterými byli i věznění příznivci Falun Gongu. Až do dneška byly v Číně jakékoli informace o tomto tématu cenzurovány a čínští uživatelé internetu měli jen minimální šanci o této věci najít nějaké informace či o ní diskutovat.

To se nyní začíná měnit. Krátce poté, co byl minulý týden Po Si-laj z komunistické strany vyloučen, se na internetovém vyhledávači Weibo uvolnilo vyhledávání termínu „odebírání zaživa“, čínsky „chuo čaj“. Toto slovní spojení je přitom užíváno jako označení pro násilný odběr orgánů. Nyní vyhledávač na tento dotaz zobrazuje na 40 000 výsledků.

To ovšem není všechno. Proslýchá se, že když v březnu Wang Lü-ťin uprchl na americký konzulát, předal americkým představitelům informace týkající se právě nelegálních odběrů orgánů. Na stránkách Weibo se dnes objevil seznam 6 důkazů, které měl Wang Američanům předat. Jsou mezi nimi důkazy o násilném odebírání orgánů a o spolčení Po Si-laje a jeho politického ochránce Čou Jung-kchunga, jehož cílem mělo být svržení budoucího vůdce země Si Ťin-pchinga.

Vzhledem k tomu, jak si dává čínský režim na cenzuře internetu záležet se zdá, že se v tomto případě nejedná o náhodné výpadky. Analytik Chung Wej pro rádio Sound of Hope uvedl, že současná situace je především náznakem brzkých změn.

„Poté co byl Po Si-laj sesazen ze všech svých pozic a vyloučen ze strany, se začaly objevovat podobné úniky informací, které hovoří například o tom, co Wang Li-tün řekl na americkém konzulátu. To vše je známkou toho, že se prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao snaží stranickou frakci kolem Po Si-laje zničit. Nyní především chtějí, aby se veřejnost seznámila se závažností jeho zločinů. Také doufají, že tím oslabí ty, kteří Po Si-laje podporují. Zároveň tím připravují prostor pro jeho, co nejtvrdší, potrestání,“ říká analytik.

Čínští uživatelé internetu vyjádřili nad informacemi o odběrech orgánů pobouření. V atmosféře příprav na nadcházející stranický sjezd se tak odběry orgánů vězňům svědomí stávají veřejným a jen těžko stravitelným tajemstvím.

Článek byl aktualizován 7. 10. 2012

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Čína: Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení (video)

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Kanadští právnici představili na Tchaj-wanu čínské vydání knihy Krvavá sklizeň (video)

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Chu Ťin-tchao. (Elizabeth Dalziel/AFP/Getty Images)