20121009 aktivista
Wang Tan, čínský demokratický aktivista. (NTD News)

Jeden z účastníků protestů na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 apeluje na Spojené státy, aby odhalily, co vědí ohledně obvinění z nuceného odebírání orgánů v Číně. Wang Tan, který nyní žije na Tchaj-wanu, uvádí, že díky politickým třenicím uvnitř komunistické strany může být nyní pro Spojené státy snazší získat více informací.

Skupiny, které se zasazují za ochranu lidských práv, obviňují čínský režim z toho, že odebírá orgány politickým vězňům. Většina předpokládaných obětí jsou příznivci duchovní metody Falun Gong. Za klíčové postavy zodpovědné za krádeže orgánů jsou považováni jak zdiskreditovaný komunistický funkcionář Po Si-laj, tak bývalý šéf policie Wang Li-ťün.

Během panelové diskuse o lidských právech v Číně minulé úterý Wang Tan uvedl, že Spojené státy by měly začít jednat.

„Doufáme, že spolu s pádem Po Si-laje by mohlo vyjít na veřejnost více informací ohledně odběru orgánů. Jsem toho názoru, že Spojené státy mají zodpovědnost vyvýjet nátlak na čínskou vládu, aby získaly více informací. Myslím, že se to teď setká s menším odporem, než tomu bylo dříve.“

Poté, co Wang Li-ťün, bývalý policejní šéf Čchung-čchingu, v únoru utekl na konzulát Spojených států, se objevily spekulace, že předal americkým úředníkům informace ohledně násilných transplantacích, provozovaných v čínských nemocnicích. V červenci 2012 při tiskové konferenci uspořádané po americko-čínských rozhovorech o lidských právech náměstek ministryně zahraničí Michael Posner otázku týkající se tohoto tématu nepotvrdil ani nevyvrátil.

Právní specialista dr. Fort Fu-te Liao tvrdí, že pokud Spojené státy mají informace, měly by je zveřejnit. „Jestliže vláda USA obdržela, ať přímo či nepřímo, informace ohledně odebírání orgánů, skutečně je třeba, aby to – po ověření informací – oznámila světu. Nemůže při jednání s Čínou zohledňovat pouze ekonomické zájmy, měla by zohlednit i lidská práva.“

Svědkové na slyšení v Kongresu Spojených států uvedli, že čínský režim mohl zabít až 60 tisíc lidí při nuceném odebírání orgánů. Kongresman Dana Rohrabacher uvedl, že tato obvinění jsou „monstrózními zločiny“ proti lidskosti.

 

small United Kingdom (video)

 

Související články:

Čína: Policejní ředitel dostal patnáct let

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Čínský lékař se přiznal k odebírání orgánů živým vězňům

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza

Čína: Pokus o zběhnutí odhalil hloubku mocenského boje na vrcholu strany (video)