Nebeské umění – Okno do geniality Shen Yun Performing Arts, část VI.

20121012 sy
Proslulá designérka Norma Kamaliová zhlédla představení Shen Yun ve vyprodaném divadle Davida H. Kocha v Lincolnově centru v New Yorku. (se svolením NTDTV)

Na Východě téměř zničena, na Západě povstává z popela - podstata pradávné kultury. Tento článek je šestou částí devítidílné série, ve které budeme poznávat obrodu tradiční čínské kultury prostřednictvím hlubšího pochopení génia uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Čína je krajinou hedvábí stejně jako bohatých a rafinovaných výšivek a živých barev – národní kroje se měnily během dlouhé historie a vliv na vzhled odívání mělo více než padesát pět etnických skupin.

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts oživuje nejen tanec a hudbu, které vycházejí z čínské historie a kultury, ale klade důraz i na národní kroje. S každým vystoupením se tak na jevišti zároveň odehrává „módní přehlídka“ tvořená nádhernými ručně šitými oděvy, které se vyskytovaly v jednotlivých oblastech Číny v různých časových obdobích.

„Oblečení a kostýmy mě velmi zaujaly,“ řekla slavná návrhářka Norma Kamaliová poté, co v roce 2011 zhlédla vystoupení Shen Yun v New Yorku. Přišla na něj se svou přítelkyní Jill Spaldingovou, redaktorkou magazínu Vogue. Obě zaujala pestrobarevnost a různorodost oděvů používaných v odlišných částech Číny.

„Viděla jsem tady nejlepší příklad toho, jak mohou látka, oblečení a rukávy pozvednout pohyb [tanečníků] do jiných rozměrů a pomoci převyprávět příběh,“ - návrhářka Norma Kamaliová

„Viděla jsem tady nejlepší příklad toho, jak mohou látka, oblečení a rukávy pozvednout pohyb [tanečníků] do jiných rozměrů a pomoci převyprávět příběh,“ řekla paní Kamaliová. „Dlouhé rukávy se staly součástí tance a součástí celé scény, bylo to úchvatné!“

Kostyméři souboru Shen Yun používají výrazné barvy a každou sezónu šijí na míru stovky nových pestrobarevných šatů. Každý detail je výsledkem umělecké inspirace a jeho výrobě věnují kostyméři detailní pozornost. Stránky představení Shen Yun uvádějí, že „návrháři kladou důraz na harmonickou rovnováhu a kontrast. Jejich cílem je vytvořit autentické oděvy, které pocházejí z bohy inspirované tradiční čínské kultury a které zároveň vypadají na jevišti dokonale“.

„Moc se mi líbilo, jak rukávy splývaly dolů a způsob, jakým se skrze jejich pohyb dají sdělit pocity - jako by vlající rukávy sdělovaly vnitřní rozpoložení [tanečníků],“ řekla Reem Alalusiová, módní designérka a zakladatelka Alalusi Couture, po zhlédnutí představení v San Franciscu.

„Myslím, že to bylo nádherné; něco, co se vás dotkne, něco, čeho se snaží dosáhnout každý módní návrhář.“

Styly používané ve vystoupeních Shen Yun se dají rozdělit do tří kategorií: oblečení Chan, oděvy čínských etnik a menšin a roucha Buddhů, Taů a jiných nebeských nesmrtelných, kteří hrají v čínské kultuře podstatnou úlohu.

20121012 sy2
Modelky předvádějí vítězné kostýmy ve třetím ročníku módní soutěže Han Couture Design pořádané televizí NTD. (Taj Ping/The Epoch Times)

 

 

Chan-fu

Chan-fu je tradiční oděv největší čínské etnické skupiny a má stovky různých variací. Tyto šaty jsou podle webu Shen Yun charakterizované „volně splývavými šaty, širokými rukávy a plochými límečky přehnutými na pravou stranu. Místo knoflíků nebo šňůrek se používá šerpa. Výška klobouku a šířka opasku vypovídají o postavení jejich nositele“.

„Správné oblečení odkazovalo na vytříbenost a důstojnost jeho nositele.“

Oblečení bylo bezpochyby důležitým obchodním artiklem. Nositel jím vyjadřoval svůj vkus a společenské postavení a zároveň vypovídalo o samotné kulturní vyspělosti.

Etnický kroj

Kroje jsou tak různorodé jako sama čínská kultura, s velkými regionálními a etnickými rozdíly. Více než padesát etnických skupin žijících na území Číny disponuje mnoha styly a širokou paletou barevných kombinací. Tak neobvyklou pestrost etnik a jejich způsobu odívání a zdobení způsobila značná rozlehlost krajiny a její velké geografické a klimatické rozdíly.

Například: „Tibetská náhorní plošina je známá svou celoročně nízkou teplotou, silnými písečnými bouřemi a rozlehlými pastvinami. Tibeťané se svému prostředí přizpůsobili hřejivým oblečením, které bylo dobře izolované proti pronikání písku, a bylo tak vhodné i pro jejich kočovný způsob života,“ popisuje soubor Shen Yun na svých stránkách.

„Charakteristické oblečení Tibeťanů, takzvaná ´chuba´, je dlouhý praktický a zároveň módní kabát. Chuby jsou vyráběny z ovčí kůže, protože je odolná a hřejivá. Kabát je velký a volný se široce otevřenými rukávy, které lze při slunečném dni vyhrnout. V noci naopak slouží nepřepásaná chuba jako pohodlná přikrývka pro klidný spánek.“

Soubor Shen Yun často uvádí mnoho etnických tanců z Tibetu, Mongolska, Koreji, Taj, I a Miao.

Nebeská roucha

Ve vystoupeních souboru lze často vidět nebeské scény, ve kterých se objevují nebeské víly, Buddhové, Bódhisattvy, Taové a mnohá další božstva ve svých vznešených hábitech. Díky mýtům a legendám, uměleckým dílům a tradicím se historická vyobrazení těchto božských bytostí zachovala až dodnes a sloužila souboru coby předloha a inspirace. 

Poutavá podívaná pro svět módy

Umění souboru Shen Yun vzbudilo obdiv i ve světě módy a zábavy. Matthew Lynch, editor rubriky „Eye“ (Oko) ve Women’s Wear Daily (WWD), po zhlédnutí představení v Lincolnově centru ve svém článku uvedl, že představení bylo „módní přehlídkou“.

WWD je tištěné a internetové médium, která se módě a kráse věnuje posledních sto let a je ve svém oboru považováno za jakousi módní „bibli“.

Lynch také publikoval článek s fotografii módní ikony Donny Karanové pózující s tanečnicemi Shen Yun v kostýmech. Dona Karanová moderovala VIP recepci představení Shen Yun, na které se účastnili osobnosti módního a zábavního průmyslu, vyhlášení šperkaři, architekti, designéři a majitelé butiků.

 

Přeložil: Juraj Skovajsa

small United Kingdom

 

Čtěte:

Divadlo: Shen Yun Performing Arts - turné 2013

Úvod do klasického čínského tance (1/9)

Orchestr Shen Yun: Probuzení smyslů sjednocením dvou hudebních tradic (2/9)

Kouzlo digitální projekce Shen Yun (3/9)

Čínský etnický tanec: Pohled na čínskou rozmanitost (4/9)

Čínské mýty a legendy ožívají v představeních Shen Yun (5/9)

Rekvizity Shen Yun: Co dělá dámu dámou, mnicha mnichem nebo válečníka válečníkem (7/9)

Donna Karanová - vidět představení Shen Yun je jako cestovat do Číny

Modní návrhářka Donna Karan nadšena newyorským představením Shen Yun (video)

Módní návrhářka a prezidentka oděvní společnosti na vystoupení Shen Yun

Užila jsem si každičkou minutu! říká o Shen Yun baletka a uchazečka o Miss Kalifornie 2012

Shen Yun Rakousko: To se musí vidět! říká modelka Cat Bennini