20121017 organy
Ilustr. foto. (NTD News)

Čínské ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo plány na založení nového systému dárcovství orgánů. Návrh přichází v době, kdy se pozornost světa obrací na násilné odebírání orgánů čínským politickým vězňům.

Státní média oznámila, že systém bude zahrnovat databázi čekatelů a dostupných orgánů, která bude zpracovávat údaje ze 164 nemocnic.

Profesor lékařské fakulty Yaleovy univerzity a specialista na ledviny, dr. Ťien-čchao Sü, říká, že nový program sice vypadá dobře na papíře, ale pochybuje, že by fungoval.

„Probíhá mnoho mezinárodních diskuzí o nedostatečném transplantačním systému Číny, a tak se snaží zlepšit. Ovšem zda to lze provést, je těžké povědět, protože v Číně není nic transparentní. Ta transplantační střediska se hlavně soustředí na sebe, často se nechtějí s druhými o orgány dělit, takže se možná těmi pravidly řídit nebudou.“

Číňané mají tradičně averzi k darování orgánů, a počet dobrovolných dárců je tudíž velmi nízký.

Čínská vláda již řadu let přiznává, že jako zdroj orgánů využívá popravené vězně. Lidsko-právní organizace tvrdí, že se tato praxe netýká pouze popravených zločinců, ale i politických vězňů, kteří jsou pro své orgány zabíjeni také.

Přes sto amerických kongresmanů vyzvalo minulý týden americké ministerstvo zahraničních věcí, aby zveřejnilo informace, které by v této věci mohlo mít k dispozici. Zejména se jedná o obvinění, že hlavním zdrojem orgánů v Číně jsou příznivci duchovní praxe Falun Gong.

Video poskytla Televize NTD

Politický komentátor NTD Čang Tchien-liang se domnívá, že zavedení nového systému dárcovství je jen pokusem režimu o odvrácení rostoucí pozornosti.

„Co se týče násilného odběru orgánů, jsou do toho namočeny čínské ministerstvo zdravotnictví, vojenská policie, armáda, soudy a Výbor pro politické a právní záležitosti. Takže teď, když už dál nedokáží skrývat pravdu, zkoušejí udělat několik gest. Myslím si však, že ať je reakce režimu jakákoliv, všichni, kdo se na tom podíleli, budou pohnáni k zodpovědnosti,“ říká Čang Tchien-liang.

Podle oficiálních statistik provádějí čínské nemocnice ročně deset tisíc transplantací, přičemž existuje jen hrstka dobrovolných dárců. Zahraniční doktoři, kteří se tematikou zabývají, uvádějí příklady pacientů, kterým čínské nemocnice slíbily dodání orgánů v pevně daný den. To by znamenalo, že nemocnice sdílejí databanku živých odsouzenců, ze které mohou libovolně čerpat orgány tak, aby měly odpovídající krevní skupinu a typ tkáně.

 

Související články:

Čínští lékaři se propůjčili největšímu zločinu nového tisíciletí. Zabíjejí pro peníze

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu

Čínské nemocnice zadržují vězně, které používají pro transplantace, říká zdroj

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Kanadští právnici představili na Tchaj-wanu čínské vydání knihy Krvavá sklizeň (video)

Transplantační chirurgové se zabývají nuceným získáváním orgánů v Číně (video)

Krádeže lidských orgánů politickým vězňům v Číně nenecháme zamést pod koberec

EU zavádí směrnice proti nezákonému obchodování s orgány a orgánové turistice