20121030 armada
Chu Ťin-tchao při inspekci posádky lidově-osvobozenecké armády na námořní základně v Hongkongu, červen 2007. Vůdce země nedávno uskutečnil řadu personálních změn, jimiž si upevnil svoji kontrolu nad armádou. (Mike Clarke/AFP/Getty Images)

 

Vrchní představitel Čínské komunistické strany (ČKS), prezident Chu Ťin-tchao, provedl důležité personální změny v čínské armádě, když na klíčové posty dosadil své přívržence. Státní noviny Global Times tento krok označily za největší personální reorganizaci v lidově-osvobozenecké armádě za poslední desetiletí.

Vůdce strany a zároveň prezident země si chce před 18. sjezdem ČKS, kdy dosavadní vedení předá otěže novým lidem, upevnit svoji kontrolu nad armádou. Pozorovatelé tvrdí, že personální změny v armádě uštědřily konkurenční mocenské frakci tvrdou ránu.

Ministerstvo obrany oznámilo na svých internetových stránkách 25. října, že do čela oddělení generálního štábu byl jmenován Fang Feng-chuej (61 let), náčelníkem generálního politického oddělení se stane Čang Jang (61), generálnímu oddělení logistiky bude velet Čao Kche-š' (65 let) a Čang Jou-sia (62 let) se stane velitelem generálního zbrojního oddělení. Velitelem leteckých sil bude Ma Siao-tchien.

K dalším změnám došlo rovněž na úrovni zástupců náčelníků. Všichni nově jmenovaní důstojníci jsou podle pozorovatelů chráněnci současného vůdce Chu Ťin-tchaa. Většina z nich se dočkala za dobu jeho působení hned několika povýšení.

Změny jsou výsledkem mocenského boje

Reorganizace odráží mocenský boj uvnitř komunistické strany mezi Chuovými reformisty a tvrdým jádrem konzervativních maoistů v čele s bývalým vůdcem Ťiang Ce-minem a letos sesazeným Po Si-lajem, který si brousil zuby na křeslo ve stálém výboru politbyra.

Když nový velitel leteckých sil Ma Siao-tchien působil jako zástupce náčelníka štábu, došlo k rozepři mezi Čínou a Filipínami o ostrůvky v Jihočínském moři. Ma Siao-tchien tehdy v rozhovoru pro televizi řekl, že Čína neplánuje použít ve sporu vojenskou sílu, což odpovídalo postoji Chu Ťin-tchaa, ovšem nikoliv ministra obrany Liang Kuang-lie, dlouhodobého přítele Po Si-laje, který byl otevřeně proti mírovému řešení.

Ani dva nadějní kandidáti na přední posty v armádě, generálové Liou Jüan a Čang Chaj-jang, se povýšení nedočkali pro své úzké konexe s Po Si-lajem. Jak v květnu uvedl hongkongský časopis Open, tito dva vysocí velitelé měli být společně s Po Si-lajem zapleteni do chystaného „ozbrojeného převzetí moci“ a sesazení příštího vůdce strany Si Ťin-pchinga. Po Si-laj je momentálně ve vyšetřovací vazbě a čeká na soudní proces. Jeho dalším spojencům v armádě včetně jmenovaného ministra obrany skončí funkční období po sjezdu strany.

Armáda pod kontrolou

Chu Ťin-tchao má teď plnou kontrolu nad armádou a pokud se mu podaří dosadit další stoupence i do ústřední vojenské komise (stranický orgán řídící armádu), bude jeho pozice ještě silnější, myslí si čínský disident Sung Jü-süan, žijící v exilu v USA.

„Liou Jüan a Čang Chaj-jang jsou spojováni s Po Si-lajem a frakce Ťiang Ce-mina teď tedy nemá žádné jiné kandidáty, kteří by se o čelní vojenské posty ucházeli. Mocenská frakce byla touto reorganizací rozložena,“ prohlásil v rozhovoru pro Epoch Times Sung Jü-süan.

Většina nově jmenovaných osob se stane členy ústřední vojenské komise, míní politický komentátor Wen Čao a dodává, že se změnami v ostatních orgánech strany, jako jsou Oddělení sjednocené fronty a Generální kancelář, tak doznává politická scéna v Číně zásadních změn.

Maoistická frakce Ťiang Ce-mina a Po Si-laje ztrácí půdu pod nohama a podle Š' Cang-šana, odborníka na čínskou politiku, který žije ve Washingtonu, jsou personální změny v armádě znamením toho, že na Po Si-laje čeká u soudu tvrdý trest.

Přeložil a upravil Ondřej Horecký

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Exkluzivně z Číny: Proč se Si Ťin-pching zdráhá převzít nejvyšší post ve státě

Média a pozorovatelé se začínají zajímat o názory příštího čínského vůdce

Ostrovy Senkaku: Byl sesazen funkcionář, který údajně vyvolal konflikt

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4