20121101 duchodci
Do domovů důchodců se stěhuje stále více Číňanů. (NTD.tv)

Od roku 1980, kdy Čína zavedla politiku jednoho dítěte, jsou mladé generace pod stoupajícím tlakem nutnosti zajistit své rodiče jak finančně, tak fyzicky. Výsledkem je, že padají kulturní tabu a lidé začínají dávat své rodiče do pečovatelských domů.

„V posledních letech dostáváme stále rostoucí počet žádostí o ubytování v našem sociálním ústavu. Máme obsazeny všechny pokoje a stovky dalších lidí jsou v pořadníku,“ uvedla Čchang Chua, ředitelka domu pro seniory v Pekingu.

Chua říká, že zákazníci platí 2 200 jüanů neboli 6 800 korun. To je na místní poměry hodně, ale podle ředitelky to žadatele neodrazuje. S tím, jak se čínští senioři dožívají vyššího věku a lidé pracují dlouho do večera, je jen přirozené, že poptávka po pečovatelských zařízeních roste.

Jedna důchodkyně z domova pro seniory v Pekingu tvrdí, že se jí život tady líbí: „Děláme tady toho hodně. Na rozdíl od jiných žen v domácnosti ráda zpívám a tancuji. Po přestěhování jsem se proto přihlásila do módního kroužku a do sboru. Zamilovala jsem si to tu,“ říká Čang Čchung-jün.

Další klient říká, že žít v domě s pečovateli je daleko lepší než bydlet mimo město: „Od té doby, co jsem se přistěhoval, tu mám všechno zajištěno. Personál se o nás dobře stará, jsme spokojení a všechno je dostupné.“

Video poskytla Televize NTD

Podle státního statistického úřadu má dnes Čína rekordní počet obyvatel nad šedesát let. Je jich už 177 milionů a číslo stále narůstá. Úřady předpovídají, že do roku 2013 bude těchto starších lidí již přes dvě stě milionů.

Ale ne všichni si na stáří užívají spokojený život. Světová banka letos zveřejnila studii o čínských seniorech, podle které jsou na tom venkovští důchodci mnohem hůř než jejich vrstevníci z města. Musejí se často starat o svá vnoučata, zatímco jejich dospělé děti odjíždějí do města za prací.