Číňané virtuálně restaurují slavný Jüan Ming Jüan neboli Starý letní palác v Pekingu.

20121101 palac
Číňané virtuálně restaurují slavný Starý letní palác v Pekingu. (NTD News)

Areál měl původně 860 akrů. Žili zde a pracovali císaři z dynastie Čching. Komplex sestává z několika paláců, rozlehlých zahrad, umělých jezírek a vodopádů, chrámů a uměleckých galerií. Byl zničen britskými a francouzskými vojáky v roce 1860 během druhé opiové války.

Zříceniny jsou dnes ve špatném stavu, nicméně samotné místo je oblíbené mezi domácími turisty. Čínský režim prezentuje zničení paláce jako varování před západním imperialismem a do drahých oprav se příliš nehrne.

Přesto budou mít nyní turisté příležitost zakusit původní velkolepost paláce a to díky virtuální technologii.

Odborníci se probírají hromadami sutin a trojrozměrně skenují každý jednotlivý kámen. Ty se pak poskládají dohromady, aby utvořily původní stavbu, jako například tento elegantní klenutý most.

„Po kamenech, které do sebe zapadají, zůstanou stopy a na základě toho určíme, které kameny se nacházejí vedle sebe a jejich původní pozici. Po důkladné analýze dokážeme přesně stanovit zakřivení mostu,“ říká Siao Ťin-liang, hlavní inženýr ze Středisko pro obnovu kulturních památek.

 

Video poskytla Televize NTD

Proces bude aplikován na celý areál, čímž se místu dostane úplné virtuální obnovy v původním rozestavení. Návštěvníci Starého letního paláce budou zajisté ohromeni.

Kritici čínského režimu však poznamenávají, že tento druh historických památek se propaguje jen proto, aby v obyvatelstvu vyvolal nacionalismus a strach ze západního vlivu. Tvrdí, že to byla sama komunistická strana, kdo za své vlády zničil většinu tradiční čínské kultury.

 

Čtěte také:

Čínští komunisté se oblékají do šatů Konfucia ve snaze přežít svoji největší krizi