20121104 cina petice
Tisíce číňanů cestují každoročně do Pekingu, aby podali své stížnosti. Mnohdy jsou, ale zadrženi ještě dříve než dojdou k úřadu. (NTD News)

Každý rok cestují tisíce Číňanů ze všech oblastí země do Pekingu. Nedělají to však pro zábavu. Upozorňují na příkoří, která se jim dějí, a doufají, že jim vedení země může pomoci.

Je to rozsáhlý počet lidí, kteří podepisují a předkládají petice. Obracejí se na petiční úřady po celé zemi, když se místní soudy nebo úředníci nemohou či odmítají zabývat jejich situací. Stížnosti těchto lidí se týkají pracovních sporů, ekologických škod či nuceného vysídlování. Když nepomohou místní úředníci, lidé se obracejí na Peking.

Minulý čtvrtek čínská státní agentura Sin-chua uvedla, že od roku 2005 počet peticí klesl. Dodala, že jde o signál zlepšení petičního systému a toho, že práva veřejnosti jsou chráněna.Ne všichni s tím však souhlasí, zejména pak sami signatáři petic.

„To je lež, lež. Petice podepisuje více a více lidí. Staré problémy se neřeší. Objevují se nové problémy a lidí s peticemi je stále víc,“ říká I Teng-čen, signatář petice z provincie Chu-pej.

 

Video poskytla Televize NTD

Udržet počet signatářů co nejníže je hlavním cílem čínských komunistických autorit. Čínské vedení je totiž považuje za zdroj nestability a místní vlády jsou trestány nebo oceňovány podle toho, nakolik se jim daří držet signatáře pod pokličkou.

Lidé s peticemi jsou buď ilegálně zadržováni, nebo obtěžováni ze strany úřadů. O místních vládách je známo, že zřizují kontrolní stanoviště kolem Pekingu a ze své pravomoci zastavují jednotlivce, kteří se tak nedostanou do hlavního města.

Žu Ťi-čcheng, signatář ze severní provincie Chej-lung-ťiang, říká, že počet zadržených dramaticky narůstá během politicky citlivých dnů. „Letošní 18. sjezd strany je mnohem přísnější, než jak to bylo při pekingské olympiádě. Místní autority se snaží udržet na svých pozicích a udělají vše pro to, aby nás zatkly. Policie nám dokonce řekla, že pokud něco udělají, vláda je bude krýt.“

Čínské vedení se momentálně připravuje na 18. sjezd strany, který se bude konat 8. listopadu. Zpráva agentury Sin-chua následovala po výzvě čínského Ministerstva spravedlnosti k „úplnému vyšetření petičních záležitostí pro uvítání 18. stranického sjezdu“.

 

Čtěte také:

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Bratr slepého čínského právníka žaluje úřady za zničení svého domu

Čína: Policie brutálně rozehnala demonstraci proti uhelné elektrárně