20100826-cinsky-chlapec
Rodiče v Číně mají zpravidla povoleno pouze jedno dítě. (Romain Guy/Flickr.com)

Před rychle se blížícím sjezdem Komunistické strany Číny se na přetřes dostává otázka politiky jednoho dítěte. Státní organizace „Výzkumná nadace pro rozvoj Číny“ navrhuje, aby se politika jednoho dítěte zrušila, a to do tří let. Vědci argumentují tím, že mezi pohlavími v Číně je rostoucí nevyváženost a kontrola populace již není potřebná.

Profesor Li Ťia-min z Nankchajské univerzity ve zprávě uvádí: „Jde jen o to, najít správné řešení. Přeskočit teď na dvě děti je pouze otázkou času,“ a dodává: „Pokud Čína setrvá u politiky jednoho dítěte, čeká nás stejně špatná situace, jako je v jižní Evropě. Senioři budou do roku 2050 tvořit třetinu obyvatelstva.“

Odhady hovoří o tom, že kontrola populace zabránila něco mezi 100 až 400 miliony porodů, někdy pomocí krutých prostředků, jako jsou nucené potraty. Čínský statistický úřad navíc hlásí, že počet obyvatel nad šedesát let je rekordně vysoký (177 milionů) a nadále roste. Vláda očekává, že příští rok už tato cifra přesáhne dvě stě milionů.

Manželé na venkově mají dovoleno mít víc než jedno dítě, a to platí zejména tehdy, pokud je prvním potomkem holčička. Mnozí Číňané preferují chlapečky, protože skrze potomky mužského pohlaví se zachová příjmení rodiny.

Vzhledem k tomu, že stranický sjezd je za dveřmi, nikdo z čínských funkcionářů se ke zprávě nevyjádřil, ovšem skeptici se domnívají, že než praxe jednoho dítěte skončí, zabere to zkostnatělým politikům ještě hodně času.

 

Čtěte také:

V Číně došlo k dalšímu případu nuceného potratu v pozdním stupni těhotenství

Rodina ženy přinucené k potratu v sedmém měsíci se bojí o její zdraví

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Čínský režim zpřísní během svého sjezdu dohled nad telekomunikačními sítěmi

Čína se chystá zjemnit krvavé slogany politiky jednoho dítěte (video)

Je politika jednoho dítěte v Číně zločinem proti lidskosti?