20120821-cinska-nemocnice
Screenshot z webové stránky nemocnice Čchien-fo-šan. Nemocnice je obviněna z účasti na nedobrovolném odebírání orgánů politických vězňů. (Sdhospital.com.cn)

Začátkem října 2012 začal v americkém kongresu kolovat dopis pro ministryni zahraničních věcí Hillary Rodham Clintonovou, ve kterém američtí členové kongresu požadují odhalení jakýchkoliv informací souvisejících s případem nelegálních transplantací v čínských vojenských nemocnicích.

Sepsání dopisu iniciovali kongresmani Robert Andrews a Chris Smith. Dopis s názvem „Drazí kolegové“ vyjadřuje znepokojení členů kongresu nad zvětšujícím se počtem důkazů o provozování státem řízené praxe nelegálních transplantací v čínských vojenských nemocnicích.

Kongresmani ve zprávě zmiňují případ Wang Li-tüna, čínského místostarosty metropole Čchung-čching, který zastával také post místního policejního ředitele a v únoru 2012 uprchl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. K dopisu se nakonec připojilo celkem sto šest členů kongresu.

Kongresmani mají informace, že Wang byl sám do těchto praktik zapojen a také poskytl zaměstnancům amerického velvyslanectví dokumenty, které dokazují, že se na obchodování s lidskými orgány podílel i jeho nadřízený tajemník Po Si-laj.

„Existují informace o tom, že Wang Li-tün předal americkému konzulátu informace o případech odebírání orgánů živým příznivcům Falun Gongu. Pokud byly takové důkazy obdrženy a odhaleny, mohou být přijata opatření k zastavení takového odporného zneužívání,“ uvádí se v dopise adresovaném Hillary Clintonové.

 Podle závěrů z vyšetřování kanadských právníků Kilgoura a Matase, žurnalisty Ethana Gutmanna, organizací WOIPFG, DAFOH, zvláštních zpravodajů OSN a různých svědkůsi čínské vojenské nemocnice skutečně mohly od roku 1999 vytvořit rozsáhlou kartotéku, která obsahuje seznamy politických vězňů, jejichž zdravotní stav je „vyhovující pro transplantaci orgánu“.

Při pohledu do seznamu lze rychle vybrat vhodného dárce se správnou krevní skupinou, kontaktovat vězeňské oddělení a zajistit transport vězně do vojenské nemocnice. Zde proběhne nedobrovolné odebrání orgánu a transplantace dárci, který za darovaný orgán poskytne nemocnici finanční odměnu.

„Říkáme tomu nová forma zla ve světě. Tohle v minulosti žádná vláda neudělala, že by vzala velkou skupinu vlastních lidí a řekla: ‚Pozabíjíme vás bez jakéhokoli soudu a prodáme vaše životně důležité orgány,‘“ uvedl Dr. David Kilgour, bývalý ministr zahraničí pro Asii a Tichomoří, který se zapojil do vyšetřování kauzy.

Čínské vojenské nemocnice obchodují s lidskými orgány, jako jsou ledviny, játra, srdce, oční rohovky a podobně. Podle organizace WOIPFG jsou do praktik s používáním živých politických vězňů k potřebám transplantační chirurgie zapleteni vysocí státní úředníci. V jejich nedávné zprávě obsahující přepisy nahrávek rozhovorů odhalují konkrétní jména, jako je bývalý čínský president Ťinag Ce-min, policejní „car“ a člen stálého výboru politbyra komunistické strany Čou Jung-kchang; šéf oddělení propagandy Li Čchang-čchun; bývalý tejemník Po Si-laj; policejní ředitel Wang Li-ťün nebo právnička Ku Kchaj-laj a další.

Za hlavní skupinu čínských politických vězňů, kteří jsou pro tyto nelegální a zároveň krajně neetické obchody zneužíváni, označují vyšetřovatelé zejména příznivce Falun Gongu. Dále take Ujgury, Tibeťany a neregistrované čínské křesťany.

 

 

Celý dopis

 

Související články:

Závažná obvinění čínského zdravotnictví stojí na faktech, říká kongresman

Zastavte násilné odebírání orgánů v Číně, zaznělo na půdě kongresu USA

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Čínští lékaři se propůjčili největšímu zločinu nového tisíciletí. Zabíjejí pro peníze