20121017 organy
Ilustr. foto. (NTD News)

Světová lékařská asociace (WMA) v říjnu 2012 na svém plenárním zasedání v Bangkoku odsoudila používání orgánů vězňů a popravených osob k transplantacím a vyzvala lékaře, aby se vyvarovali používání orgánů a tkání nejasného původu k transplantačním účelům.

V reakci na vyjádření WMA a narůstající počet důkazů potvrzujících pochybné praktiky v čínských vojenských nemocnicích vyzvala k vyšetřování také Česká lékařská komora (ČLK).

„Česká lékařská komora se s tímto stanoviskem [WMA] zcela ztotožňuje,“ uvedl Milan Kubek, prezident ČLK, v reakci na petiční akci sdružení doktorů DAFOH, která vyzývá OSN k neprodlenému provedení nezávislého vyšetřování.

„Nejenom Etická komise ČLK, ale také stovky lékařů a lékařek – členů České lékařské komory svým podpisem podpořili výzvu k řádnému prošetření případů podezřelých transplantací v Číně,“ uvedl Milan Kubek.

 

„Nejenom Etická komise ČLK, ale také stovky lékařů a lékařek – členů České lékařské komory svým podpisem podpořili výzvu k řádnému prošetření případů podezřelých transplantací v Číně“

 

20121116-milan-kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek. (www.lkcr.cz)

Čína provádí více transplantací orgánů než jakákoli jiná země kromě Spojených států. Ale na rozdíl od jiných zemí Čína nemá žádný účinný program dárcovství orgánů. Je to proto, že Číňané z kulturního hlediska věří, že tělo musí zůstat nedotčené i po smrti.

Po roce 1999 začal v Číně nápadně narůstat počet provedených transplantací v čínských armádních nemocnicích. Podle závěrů z vyšetřování kanadských právníků Kilgoura a Matase, žurnalisty Ethana Gutmanna, organizací WOIPFG, DAFOH, zvláštních zpravodajů OSN a různých svědků si čínské vojenské nemocnice skutečně mohly vytvořit od roku 1999 rozsáhlou kartotéku, která obsahuje seznamy politických vězňů, jejichž zdravotní stav je „vyhovující“. Stav jejich orgánů, jako jsou ledviny, játra, srdce, oční rohovky a podobně - je také „vyhovující".

Kartotéka je systematicky uspořádána. Při pohledu do seznamu lze rychle vybrat vhodného dárce se správnou krevní skupinou, kontaktovat vězeňské oddělení a zajistit transport vězně do vojenské nemocnice. Zde proběhne nedobrovolné odebrání orgánu vězňovi a následná transplantace dárci, který za darovaný orgán poskytne tučnou odměnu, někdy i svoje životní úspory nebo vysoké půjčky. Vězeň při proceduře umírá, příčina jeho úmrtí je následně zfalšována.

„Připojit také svůj podpis k této výzvě bylo pro mne jako pro prezidenta České lékařské komory samozřejmou morální povinností. Čím více podpisů pod tuto petici její organizátoři sesbírají, tím budeme mít větší šanci zastavit páchané zlo,“ uvedl Milan Kubek, prezident ČLK v reakci na petiční akci sdružení doktorů DAFOH.

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte dále:

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Čínské nemocnice zadržují vězně, které používají pro transplantace, říká zdroj

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům

Čínští lékaři se propůjčili největšímu zločinu nového tisíciletí