20121120 titanic
Důsledky 18. stranického sjezdu mohou být pro Čínskou komunistickou stranu stejné, jako srážka Titaniku s ledovcem. (Epoch Times)

Den po skončení 18. stranického kongresu, v jehož průběhu bylo zvoleno 376 členů ústředního výboru, vstoupili členové opět do Velké síně lidu (čínský parlament) a vybrali 25 členů politbyra.

Ústřednímu výboru Čínské komunistické strany (ČKS) trvalo téměř 50 minut vyhlásit jména nových členů Stálého výboru politbyra. Tento výbor tvoří 8 členů, kteří se podílí na vrcholném vedení státu. Necelá hodina přestavuje nový „rekord“ ČKS. Využití času bývalo v minulosti při volbě členů značně efektivnější.

V roce 2002 byla zaznamenána podobná délka trvání, a to v průběhu 16. stranického kongresu. Jednalo se tehdy o 38 minut, a to proto, že bývalý generální tajemník Ťiang Ce-min chtěl pokračovat jako předseda Ústřední vojenské komise, jinými slovy chtěl si udržet moc nad ozbrojenými silami Číny, a to i přesto, že jako vůdce strany měl být již vystřídán. Dalším důvodem zdržení byla Ťiangova snaha o prosazení zvýšení počtu členů politbyra ze sedmi na devět.

Letošních dodatečných 12 minut oproti roku 2002 naznačuje, že stranický kongres byl tentokrát ještě intenzivnější.

Kolem dvanácté hodiny odpoledne byl seznam se jmény odhalen. Členy se stali: Si Ťin-pching, Li Kche-čchiang, Čang Te-ťiang, Jü Čeng-šeng, Liou Jün-šan, Wang Čchi-šan, Čang Kao-li.

 

Výbor pro politické a právní záležitosti představuje tajnou organizaci, která disponuje prostředky, které dokonce překračují vojenský obranný rozpočet Číny

 

Udržení stability

Čou Jung-kchang. (Liu Jin/AFP/Getty Images)
Čou Jung-kchang nebyl schopen jmenovat svého nástupce. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Jedním z bývalých členů Stálého výboru politbyra byl i Čou Jung-kchang, předseda Výboru pro politické a právní záležitosti. Výbor představuje tajnou organizaci, která disponuje prostředky, které dokonce překračují vojenský obranný rozpočet Číny. Ta měla za úkol kontrolovat téměř všechny aspekty prosazování práva v Číně. Čou nebyl schopen jmenovat svého nástupce, který by usedl do čela výboru, a převzal tak jeho místo ve Stálém výboru.

Teoreticky Čouovu teorii o „udržování stability“ sdílejí Čang Te-ťiang a Čang Kao-li. Lze to odvodit z toho, jak každý z nich reagoval na vlakovou havárii ve Wen-čou a požár v nákupním středisku ve městě Tchien-ťin.

Tehdy 23. června 2011 došlo ke srážce vlaků ve velké rychlosti. Úředníci ohlásili 39 obětí vlakového neštěstí. Ovšem bloggeři a svědci nehody byli toho názoru, že počet obětí se pohyboval nejméně ve stovkách. Aby se předešlo jakémukoli vyšetřování, nařídil vicepremiér Čang Te-ťiang, aby byl vlak zakopán.

30. června 2012 vypukl požár v nákupním středisku ve městě Tchien-ťin. Podle svědků se počet obětí vyšplhal na stovku. V oficiálním prohlášení bylo však mrtvých pouze deset. Existují zprávy, které naznačují, že tomu bylo tak proto, aby se zabránilo nepříznivému ovlivnění kariéry tajemníka Čang Kao-lia.

 

Opomenutí

Chu Ťin-tchao. (Elizabeth Dalziel/AFP/Getty Images)
Chu Ťin-tchao nebude již zastávat žádnou funkci. (Elizabeth Dalziel/AFP/Getty Images)

Nepřítomnost Li Jüan-chaoa na seznamu je překvapující. Kdysi býval kandidátem Wen Ťia-paa a Chu Ťin-tchaa na premiéra. Spolu s Li Kche-čchiangem tvořil jakýsi „dvojí systém“. Nyní ovšem Li Jüan-chao po pěti letech, kdy vykonával funkci ředitele Ústředního organizačního oddělení a vedoucího Generální sekretariátu, není součástí politbyra.

Podle Wena a Chua byl považován Li za nejvíce důvěryhodnou osobu čistě z politického a organizačního důvodu. Za zmínku stojí, že právě Li byl tím, kdo oznámil, že Po Si-laj podstoupil výslech „shuanggui“ a bude vyloučen ze strany a sesazen ze všech svých administrativních postů.

Dalším překvapujícím opomenutím je Wang Jang. Ten byl považován za studenta Chua a Wena a klíčového muže v otázce politických reforem. Absence jak Wang Janga, tak Li Jüan-chaoa na seznamu znamená, že Chu a Wen neměli možnost ovlivnit, kdo bude vybrán.

Chu Ťin-tchao nebude již zastávat žádnou funkci, a Si Ťin-pching se stane předsedou Ústřední vojenské komise. To znamená, že Chu Ťin-tchao je zcela mimo hru o moc ve straně. Jeho vliv bude slabší než vliv Ťiang Ce-mina, který opustil stranu před 10 lety.

Pokud by Chuův odchod do důchodu měl být výměnou za zastavení politických hrátek Ťiang Ce-mina ve straně, bude Chu jistě podveden. Během 15. kongresu Ťiang donutil Čchiaoa Š' odejít do důchodu a na 16. kongresu použil stejnou taktiku u Li Žuej-chuana. 

 

Chu Ťin-tchao nebude již zastávat žádnou funkci, a Si Ťin-pching se stane předsedou Ústřední vojenské komise. To znamená, že Chu Ťin-tchao je zcela mimo hru.

 

Naděje na reformy se otřásá

Nová sestava politbyra ovšem reprezentuje selhání této snahy o reformy a urychlí zánik ČKS. (AFP/AFP/Getty Images)
Nová sestava politbyra ovšem reprezentuje selhání této snahy o reformy a urychlí zánik ČKS. (AFP/AFP/Getty Images)

 

V posledních desti letech Chu Ťin-tchao jako generální tajemník ČKS nedosáhl žádného úspěchu. Teď po odchodu do důchodu toho bude plnit ještě méně. Pokaždé, když lidé vzpomenou jeho jméno, jedinou věcí, která vyvstane na mysli, je jeho upoutávání pozornosti na triviální záležitosti, neměnný souhlas a „poklonkování“ před Ťiang Ce-minem.

Existují ovšem tací, kteří se snaží ČKS zachránit prostřednictvím reforem. V rozhovoru mezi Si Ťin-pchingem a Chu Te-pchingem, o kterém informovala agentura Reuters, se Si zmínil o naléhavosti reforem týkajících se  strany.

Nová sestava politbyra ovšem reprezentuje selhání této snahy o reformy a urychlí zánik ČKS.

Čang Te-ťiang, Čang Kao-li a Liou Jün-šan patří všichni do frakce Ťiang Ce-mina a mezi širokou veřejností mají velmi špatnou pověst. Nová „sestava“ tak zcela jistě zničí veškeré zbývající naděje, že by se ČKS mohla zlepšit sama o sobě.  Je velmi pravděpodobné, že masy budou více než jindy odhodlány svrhnout ČKS.

Jediným důvodem, proč by Chu a Wen couvli v boji proti mocenské frakci okolo Ťiang Ce-mina, je, že se pokoušeli zachránit stranu samotnou. Chu a Wen teď budou muset čelit následkům.

Jejich postoj k případu okolo bývalého mocnáře Po Si-laje, který vedl až k jeho vyloučení ze strany, urazil Ťiangovu frakci.

V současné sestavě politbyra jsou kádři Chua a Wena na „slabší“ straně. Je tedy jasné, že jejich budoucnost je nejistá.

Kromě toho ČKS nemusí být schopna se udržet u moci po dobu dalších pěti let. Pokud si před jejím zánikem budou chtít straníci najít obětního beránka, jsou na to Chu a Wen žhavými kandidáty.

Složení Stálého výboru politbyra z 18. sjezdu strany naznačuje, že naděje těch, kteří doufali v jakoukoli pozitivní změnu ohledně ČKS, již zcela pohasly. Pouze tím, že se ČKS zbaví všech iluzí a ukončí pronásledování příznivců Falun Gongu, dalších náboženských skupin a disidentů, bude mít Čína budoucnost.

 

Nová sestava politbyra ovšem reprezentuje selhání této snahy o reformy a urychlí zánik ČKS.

 

Čang Tchien-liang je spisovatel a komentátor politických a sociálních otázek týkajících se současné Číny. Přispívá do různých publikací včetně newyorské NTDTV (New Tang Dynasty Television).

Přeložil Petr Matějček

small United Kingdom

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

Čtěte také:

Čína: Nové stranické vedení symbolizuje konec nadějí na reformy

Čínské vládnoucí kruhy si podle analytiků nepřejí žádné změny

Budoucnost strany je ohrožena, varoval Chu Ťin-tchao

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Reformy v ČLR: Bude Si Ťin-pching pro Čínu novým Gorbačovem?

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

Komunistická strana se drží u moci skrze Mao Ce-tungův odkaz

Poznejte nového čínského premiéra - Li Kche-čchianga