20121127 media
Tchajwanská mediální společnost Next Media. (NTD News)

Tchajwanská mediální společnost Next Media v neděli oznámila, že mezi jejími potencionálními kupci je i syn tchajwanského mediálního magnáta Caj Eng-menga, který vlastní mediální skupinu Want Want China Times Group. Ta je největším mediálním uskupením na Tchaj-wanu, i bez podílu v oblíbeném Apple Daily a dalších. Rodina Cajových má úzké vztahy s pevninskou Čínou. Kritikové tvrdí, že podléhá politickému kurzu Pekingu.

„Jakmile se mediální trh smrskne z vícero hráčů na jednoho jediného, znamená to, že demokracie na Tchaj-wanu je na ústupu,“ uvedl poslanec Demokratické progresivní strany Pchan Men-an.

Demokratický aktivista Wan Dan, který se zúčastnil protestů v roce 1989, se obává, že mediální firmy, kritické k čínské vládě, teď přejdou do rukou prorežimního majitele.

„Dost mi dělá hlavu prodej Apple Daily. Ale vidím, že moje obavy mnoho dalších lidí nesdílí. Chci zdůraznit, že tohle je další proniknutí komunistického režimu na Tchaj-wan. Pro Tchaj-wan není nebezpečím mezinárodní izolace, spíše neuvědomování si, že se sem režim dostává,“ říká Wan Dan.

Narůstající polemika přišla poté, co hongkongská Next Media Group oznámila, že prodá své aktivity na Tchaj-wanu. Ty zahrnují kritický Apple Daily, televizi a časopis Next a Sharp Daily.

Video poskytla Televize NTD

Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou od svého nástupu do úřadu v roce 2008 usiluje o bližší vztahy s pevninskou Čínou. Opoziční politici naopak varují, že tyto snahy poškozují tchajwanské zájmy a chtějí prošetřit, odkud Caj získal peníze na nákup.

K uzavření obchodu by mělo dojít do konce měsíce. Částka činí 600 milionů amerických dolarů.