Již pátým rokem se konal Evropský antibiotický den. Upozorňuje na ztrátu účinnosti antibiotik kvůli jejich nadměrnému a nevhodnému používání. Dochází ke snižování léčebných účinků, kvality života, a tím ke zvyšování nákladů na zdravotní péči. 

20121203 antibiotika
Ilustr. foto. (Flickr.com/Erin leigh mcconnell)

Způsob, jak čelit této nepříznivé situaci, může spočívat ve snížení spotřeby antibiotik a v návratu k původním lékům,  proškolováním laické i odborné veřejnosti či dodržováním hygieny rukou, ta hraje důležitou roli při prevenci nozokomiálních infekcí, které se projevují u pacientů při nemocničním pobytu či po propuštění do domácí péče; mohou se objevit i po ambulantním ošetření.

Evropská iniciativa v oblasti zdraví hlásá: Nachlazení? Chřipka ? Dopřejte si odpočinek, ne antibiotika.

Problém s antibiotickou rezistencí řeší i veterinární medicína. Po zjištění těchto závažných informací přijala v tomto roce rada EU závěry týkající se rezistence jak v oblasti lidského zdraví, tak i zdraví zvířat. Na základě plánu Národního antibiotického programu byl pro rok 2011 – 2013 stanoven seznam esenciálních antiinfektiv pro ČR. Vzhledem ke specifickým vlastnostem původců infekcí je předpokladem každoroční revize tohoto seznamu.

Pokud sáhneme po přírodní léčbě, pak včelí med předčí samotná antibiotika. Dle zkušeností lékařů z Bonnu je vhodný především na chronické a úporné případy. K léčbě se používá speciálně upravovaný med pro medicínské účely.