Rozhovory s porotci na IV. Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012
Na Nové scéně Národního divadla v Praze se konala IV. Mezinárodní baletní soutěž a XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR v jednom. Svou účast v celé soutěži potvrdilo již 90 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných evropských tanečních škol.
Na místa odborné poroty zasedli významní představitelé z oblasti baletu, kteří nám laskavě poskytli interwiev. Jedním z nich je tanečník a choreograf Ivan Liška, umělecký ředitel Bavorského státního baletu Mnichov.
Přední český tanečník a baletní mistr Ivan Liška získal Německou taneční cenu za rok 2012. Pro bývalého českého emigranta, který působil v slavném souboru Johna Neumaiera v Hamburském baletu, je to další z ocenění. V uplynulých letech dostal medaili za zvláštní zásluhy od bavorského státu a od jeho premiéra posléze i řád "Pour le mérite".
Zeptali jsme se Ivana Lišky, jak hodnotí kvalitu soutěžících vzhledem k minulým ročníkům a také z dlouhodobého časového hlediska. Dále jsme zavedli rozhovor na téma rozdílů mezi klasickým a moderním tancem. Nakonec jsme panu Liškovi položili otázku, co by poradil nebo vzkázal mladým tanečníkům, kteří chtějí začít tancovat, a tanečníkům, kteří se chtějí dostat do řad profesionálů.
Životopis
Po studiích na Taneční konzervatoři Praha tančil krátce v Národním divadle v Praze. Následně odcestoval do Německa a působil v Deutschen Oper am Rhein Düsseldorf pod vedením Ericha Waltera a stal se až do roku 1977 členem baletu Bayerischen Staatsoper v Mnichově.
Jeho interpretační kariéra byla na vrcholu v letech 1977–97, kdy byl sólistou Hamburger Ballett Johna Neumeiera. Vytvořil zde řadu hlavních rolí. Ivan Liška tančil i v dílech významných choreografů, jakými byli John Crank, José Limón, Leonidas Jacobson, George Balanchin, Jiří Kylián, Anthony Tudor a mnohých dalších.
Spolu s Marcií Haydée interpretoval filmovou verzi Dámy s kaméliemi a s Gerhardem Bohnerem spolupracoval na znovuvytvoření Triadického baletu Oskara Schlemmera.
Opakovaně se pokoušel o choreografii v rámci dílen Hamburger Ballett a v roce 1997 vytvořil balet Spor na hudbu Alfreda Schnittkeho pro Národní divadlo v Brně.
V září 1998 nastoupil Ivan Liška do funkce ředitele Bayerische Staatsballett. Zde se v roce 2003 poprvé objevil jako choreograf klasického baletního titulu, když nastudoval Šípkovou Růženku (Dornröschen) podle Maria Petipy.
Do funkce uměleckého ředitele Bavorského národního baletu byl opětovně zvolen 2. ledna 2012 a v této funkci setrvá až do konce divadelní sezóny 2015/2016.
„Jsem vedoucím této skvělé skupiny více než třináct let, déle než kdokoli přede mnou, a budu se dělit i v následujících letech o nekonečnou vášeň, radost z tance a neuvěřitelně přesvědčivý výraz fascinujících choreografií se svými tanečníky, týmem i diváky,“ uvedl Ivan Liška.
Články o soutěži:
Video: Rozhovory s účastníky Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012
Rozhovory s vítězi Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012
Glavečer předání cen Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012 - fotogalerie
Rozhovor: Radka Příhodová - vítězka Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012
Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále senioři
Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále junioři
Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, jednotlivci
Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, páry
Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota