Rozhovory s porotci na IV. Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012

Mário Radačovský, šéf Baletu Bratislava. (Televize NTD)
Mário Radačovský, šéf Baletu Bratislava. (Televize NTD)

Na Nové scéně Národního divadla v Praze se konala IV. Mezinárodní baletní soutěž a XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR v jednom. Svou účast v celé soutěži potvrdilo již 90 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných evropských tanečních škol.

Na místa odborné poroty zasedli významní představitelé z oblasti baletu, kteří nám laskavě poskytli interwiev. Jedním z nich je tanečník a choreograf Mário Radačovský, umělecký šéf Baletu Bratislava.

V roce 1990 zvítězil v Československé baletní soutěži v kategorii A. V letech 1992 - 1999 působil v Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána v Haagu. V tomto souboru měl příležitost spolupracovat s nejvýznamnějšími světovými choreografy, mezi něž patří Jiří Kylián, Mats Eke, Nach Duat, Ohad Naharin, William Forsyth, Édouard Locke a mnohými dalšími.

Zeptali jsme se Mária Radačovského, jak hodnotí kvalitu soutěžících vzhledem k minulým ročníkům a také z dlouhodobého časového hlediska. Dále jsme zavedli rozhovor na téma rozdílů mezi klasickým a moderním tancem. Nakonec jsme panu Radačovskému položili otázku, co by poradil nebo vzkázal mladým tanečníkům, kteří chtějí začít tancovat a tanečníkům, kteří se chtějí dostat do řad profesionálů.

 

 

Světové turné souboru Shen Yun Performing Arts. (shenyunperformingarts.org)

Pražské kongresové centrum navštíví světová špička v oblasti klasického čínského tance - newyorský soubor Shen Yun Performing Arts.

Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts oživuje po celém světě odkaz pěti tisíc let čínské kultury již od svého založení v roce 2006.

Profesionální provedení, vysoká kvalita představení, nadšený ohlas publika a pořadatelských organizací umožnily souboru postupně navštívit významná kulturní centra. Soubor získal uznání světové umělecké elity a zařadil se mezi nejhodnotnější světové kulturní bohatství jako naprostý unikát.

Soubor je světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance. Svým mistrovským tanečním uměním, unikátním složením živého orchestru, pěvci nevídaného kalibru a obřími multimediálními kulisami oslovuje diváky po celém světě.

Životopis

Absolvoval Taneční konzervatoř Evy Jaczovej v Bratislavě a v roce 1989 nastoupil do Baletu Slovenského národního divadla (SND), kde po krátkém čase získal smlouvu jako sólista.

V roce 1999 se stal hlavním sólistou souboru Les Grands Ballets Canadiens v Montrealu. Účastnil se prestižních baletních gala představení, jakými jsou Gala des étoiles v Montrealu (2000 – 2006), Gala Stars v Torontě (2003), World Stars Gala v Budapešti (2005, 2007, 2008) a Gala setkání v Praze (2003 – 2006). Představil se na významných divadelních jevištích, například v Royal Winnipeg Ballet (2005), Ballet British Columbia (2004, 2006), Toronto (2005) a Jacob's Pillow (2007).

Jako choreograf začal v roce 2002 s dílem The Letter. Následovala choreografie děl Passage à l'eau trouble, Valse, Inšpirácia, Bolero, Shadows and Lights, Balansoire a další. V roce 2009 měla premiéru jeho choreografie Večera, kterou uvedl soubor Magyar Balett Színház v Budapešti a duet Urlicht pro Národní divadlo v Brně.

V sezóně 2010/2011 pracoval na dvou projektech. Pro soubor Operety v rumunské Bukurešti vytvořil choreografii a režii inscenace Maria de Buenos Aires a balet Rómeo a Júlia pro Grand Rapids Ballet Company v Michiganu (USA).

 

Články o soutěži:

Video: Rozhovory s účastníky Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Rozhovory s vítězi Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Glavečer předání cen Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012 - fotogalerie

Rozhovor: Radka Příhodová - vítězka Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále senioři

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále junioři

Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, jednotlivci

Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, páry

Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota

Od sezóny 2011/2012 bude choreografem Grand Rapids Ballet. V současnosti připravuje taneční produkci Skrinka hračiek na hudbu Clauda Debussyho v provedení Montrealského symfonického orchestru pod taktovkou Kena Nagana.

Jako ředitel Baletu Slovenského národného divadla působil od roku 2006 do května 2010. Momentálně působí jako umělecký ředitel Baletu Bratislava, kde připravuje premiéru “Queen”.