20121208 pravnik
Slepý právník Čchen Kuang-čcheng. (NTD News)

Slepý čínský právník Čchen Kuang-čcheng žije v současnosti v newyorském exilu. O dění v Číně se však zajímá i nadále. V pondělí na internetu zveřejnil video, které je adresované novému čínskému vůdci Si Ťin-pchingovi. V něm mu vzkazuje, že jeho nynější kroky ovlivní budoucnost Číny a vyzývá ho, aby si vzal příklad ze starověkých vládců Číny, kteří věřili, že vláda nad státem jim byla svěřena nebesy.

„Celý národ vás nyní pozoruje. Čekají, zda budete následovat přání nebes a touhu lidí po reformách, nebo si uzurpujete moc a budete se snažit zachovat komunistickou stranu. Je jen na vás, zda proměna Číny bude pokojná či násilná,“ uvedl právník.

Čchen ve svém videu zmiňuje také několik nejodpornějších zločinů, které se v dnešní Číně dějí.

„Bezpráví, které se v dnešní Číně děje, zahrnuje i politiku jednoho dítěte, která se stále v rozsáhlé míře uplatňuje. Život je posvátný a tohle je prostě a jednoduše hřích. Neustále narůstá i počet sebeupálených Tibeťanů, kterých už je přes osmdesát. Nadále pokračuje i pronásledování Falun Gongu a podzemní církve.“

Na konci svého videa Čchen oslovil běžné Číňany: „My Číňané jsme schopni se spojit a společně bojovat za svá práva. Můžeme se spolehnout na sebe sama a na své činy a vytvořit stabilní, spravedlivý a sociálně odpovědný systém.“

Čchen je známý především díky svému boji s takzvanou politikou jednoho dítěte. Světová média si jeho příběhu všimla v dubnu, kdy se mu podařilo utéct z domácího vězení na americkou ambasádu v Pekingu. Za její pomoci následně i s rodinou emigroval do USA.

Po svém příletu do USA opakovaně vyzýval čínské úřady, aby nepronásledovaly jeho příbuzné, kteří zůstali v Číně. I přesto však byl minulý pátek odsouzen jeho synovec Čchen Kche-kuej na více než tři roky do vězení. Údajně měl zranit tři úředníky, kteří se v dubnu vloupali do jeho domu, jen krátce poté, co Čchen emigroval.

Čchen rozsudek veřejně odsoudil a označil jej za pomstu čínských úřadů.

 

Čtěte také:

Synovec známého aktivisty Čchen Kuang-čchenga odsouzen na tři roky

Reformy v Číně jsou nyní nepravděpodobné, říkají analytici (video)

Příjezd Čchen Kuang-čchenga do USA vybízí k intenzivnějšímu prosazování lidských práv

První slova Čchen Kuang-čchenga po příletu do USA (plné znění)

Slepý bojovník za lidská práva v Číně se obrací na Wen Ťia-paa – úplný text video-dopisu