K donucovacím opatřením na prosazování „politiky jednoho dítěte“ v Číně patří i  nevydání průkazu dítěti, pokud matka neměla implantováno nitroděložní tělísko

20121209 dite
„Politika jednoho dítěte“ v Číně ženy nutí k zabránění otěhotnění vsazením nitroděložního tělíska. (Getty Images)

V Číně si k zabránění otěhotnění nechalo vsadit nitroděložní tělísko nejméně 114 milionů žen. Mnohé z nich však tento zákrok nepodstoupily dobrovolně. Jedním z důvodů má být podle zpráv webové stránky news.qq.com okolnost, že dítě oficiálně neexistuje, pokud matka po jeho narození nepředloží důkaz o vsazení nitroděložní spirály.

Toto ustanovení nemá dle vyjádření některých právníků v Číně žádné zákonné opodstatnění. Právníci apelují v poslední době na příslušné úřady, aby matky už k této operací nenutily.

U mnoha úřadů evidence obyvatel v Číně je zvykem udělit nově narozenému dítěti „chu-kchou“ (rodný list) až tehdy, když matka předloží potvrzení od lékaře o vsazení nitroděložního tělíska po narození prvního dítěte. „Chu-kchou“ je jedním z nejdůležitějších dokladů v Číně. Dítě smí navštěvovat školu jen tehdy, když je podle svého „chu-kchou" přihlášeno v místě svého bydliště. Na webové stránce  news.qq.com se objevilo vyjádření úřadu evidence obyvatel v provincii An-chuej, že podkladem k tomuto ustanovení je „politika jednoho dítěte“. 

 

Toto ustanovení nemá dle vyjádření některých právníků v Číně žádné zákonné opodstatnění. Právníci apelují v poslední době na příslušné úřady, aby matky už k této operací nenutily.

 

Mnoho uživatelů internetu se těmto nešvarům čínské kontroly porodnosti vyjádřilo s ostrou kritikou. Vůči ženám je takovéto jednání neetické, porušuje základní právo na tělesnou nedotknutelnost a svobodu rozhodování. Dokonce i při zákonné kontrole porodnosti nesmějí být lidé k určité metodě donucováni. Nespokojenost lidí je nakonec i proto tak velká, že tato operace není bez rizika a mnoho žen má doživotní následky. 

Podle vyjádření news.qq.com už není v Číně od Konference světové populace v roce 1994 dovoleno nutit lidi k antikoncepčním opatřením. V praxi to však spočívá v tom, že kvóta „sterilizovaných“ žen s pomocí spirály se v mnoha regionech používá jako orientační veličina k posuzování schopnosti místních úředníků. 

5. prosince 2012 podalo třináct právníků stížnost na příslušném vládním výboru pro „politiku jednoho dítěte“. Žádají, aby byla respektována svoboda rozhodování žen a občanů a nikdo nebyl k tomuto zákroku přinucen. Kromě toho vyložili, že na vystavení „chu-kchou" má každý občan právo a nesmí být tedy vázáno na žádné dodatečné podmínky.

 

Přeložila: Bohumila Chocholová

small Germany

 

Čtěte také:

Čína zvažuje uvolnění politiky jednoho dítěte

Vědci vyzývají k ukončení politiky jednoho dítěte

Rozzuřený dav zdemoloval úřad pro politiku jednoho dítěte

Čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng vyzývá Si Ťin-pchinga k reformám

Obchod s dětmi v Číně kvůli politice jednoho dítěte jenom kvete

Čína: Milionová pokuta za druhé dítě

Do domovů důchodců se stěhuje stále více Číňanů

Je politika jednoho dítěte v Číně zločinem proti lidskosti?