20121209 obedy
Projekt školních obědů v Číně. (NTD News/weibo.com)

Původním cílem projektu školních obědů mělo být poskytnutí stravy chudým dětem z rolnických rodin, které navštěvují čínské školy, nyní se však na celý nápad snáší kritika. Nejčastěji lidé celé iniciativě vyčítají, že nenabízí žádné odpovídající a adekvátní řešení celého problému.

Kritiku odstartovaly tyto příspěvky zveřejněné 30. října na sociální síti Weibo, ve kterých kritizuje autor, čínskými médii identifikovaný jako Siao Liang, takzvané „zdravé obědy“, které děti ve škole dostávají a které ve skutečnosti sestávají z malé krabičky mléka a jednoho tenkého krajíce chleba.

Tyto mizerné obědy jsou součástí celonárodní kampaně, kterou odstartovala vláda v roce 2011. Siao Liang je učitelem odborné přípravy na zemědělské základní škole v provincii Chu-nan, která je jednou ze škol dotovaných z programu. Na celý program vláda vyčlenila v přepočtu asi 50 miliard Kč. Tato částka sice není sama o sobě malá, ovšem dotační politika je nastavena tak, že na jeden oběd pro jedno dítě připadnou pouze 3 jüany, tedy asi 9 Kč. Podle Siaa přitom chléb a mléko stojí ještě méně. Osud zbylých prostředků je tedy nejasný. Podle různých odhadů se ze systému může různými způsoby ztrácet až třetina všech peněz určených na obědy.

Video poskytla Televize NTD

Po více než třech týdnech od zveřejnění Siaovy kritiky se o případ začala zajímat také oficiální média. Bylo konstatováno, že 3 jüany na zajištění adekvátní výživy pro děti nestačí. Zároveň je také vyvíjen tlak na úřady, aby zajistily, že s prostředky určenými pro školáky bude nakládáno transparentně.

Čtěte také: Bio potraviny pro funkcionáře, toxické jídlo pro obyčejné Číňany (video)