20121209 pruzkum2
Hosté na seznamovacím veletrhu v Šanghaji, 21. září 2008. Průzkumy ukazují, že víc mužů než žen má obavy, že si je nikdo nevezme. Čína trpí nedostatkem žen, neboť Číňané tradičně upřednostňují chlapce. (China Photos/Getty Images)

Čínský server Baidu Knows nedávno uveřejnil průzkum deseti největších obav, které mezi Číňany panují.

Výsledky se liší v závislosti na pohlaví dotazovaných. Zatímco u mužů je na prvním místě strach z chudoby, ženy se nejvíc obávají toho, že zestárnou. Takto odpovědělo 2,9 milionu mužů a 2,7 milionů žen. Na dotazy ohledně vzhledu odpovídali muži, že se nejvíce obávají, že budou plešatí a naroste jim pivní břicho, ženy se zase obávají vrásek a povislých ňader.

A čeho se ještě bojí obyvatelé říše středu? Mužům dělají starosti problémy v kariéře a obavy z toho, že se v konfliktu mezi nadřízenými postaví na špatnou stranu. Nebo to, že je lidé budou srovnávat s druhými. Ženám zase dělají větší starosti věci spojené láskou a city. Číňanky se bojí, že jim budou partneři nevěrní a přijdou o pocit zajištění a bezpečí.

Průzkum se ale týkal také oblasti vztahů a manželství, kde se projevily markantní rozdíly. Sedmdesát procent žen se sňatku bojí, přičemž u mužů je to pouhých třicet procent. O osm procent víc pánů než dam má zase strach, že zůstanou „na ocet“. Není se čemu divit. Protože čínské rodiny tradičně upřednostňují chlapce a politika jednoho dítěte povoluje jen jednoho potomka, v zemi je rostoucí nedostatek mladých dívek na vdávání.

Jedna věc však dělá hlavu všem, ať už těm ženatým a provdaným anebo svobodným, a tou je strach, že je partner přestane milovat.

small United Kingdom