Ian McKellen jako Gandalf a Hugo Weaving jako elf lorda Elronda ve snímku Hobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES)
Ian McKellen jako Gandalf a Hugo Weaving jako elf lord Elrond ve snímku Hobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES/ (C) 2012 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC.)

 

Žánr: Fantasy
Výroba: USA/ Nový Zéland/ 2012
Produkce: Carolynne Cunningham, Zane Weiner, Fran Walsh, Peter Jackson
Režie: Peter Jackson
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo Del Toro
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore
Hrají: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, James Nesbitt, Ken Stott a další

 

Očekávané filmové zpracování Hobita právě vstupuje do českých kin

 

Snímek Hobit: Neočekávaná cesta natočený na motivy proslulého románu J. R. R. Tolkiena byl již s velkou slávou a pompou uveden ve světové premiéře 28. listopadu na Novém Zélandu ve Wellingtonu. Právě v novozélandských lokalitách celý film vznikal, zejména ve wellingtonských studiích Stone Street.

První díl trilogie filmových adaptací od J. R. R. Tolkiena Hobit natočil Oscarem ověnčený filmař Peter Jackson. Všechny tři díly filmu se odehrávají ve Středozemi šedesát let před událostmi popsanými v trilogii Pán prstenů.

Diváci se opět setkají se svými starými známými hrdiny Středozemě v postavách čaroděje Gandalfa Šedého (Ian McKellen) a Bilba Pytlíka (Martin Freeman). Po nečekaném setkání s Gandalfem se Bilbo Pytlík najednou ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem.

Fanoušky filmového Tolkiena určitě potěší další setkání s Cate Blanchettovou, hrající postavu Galadriel, s Ianem Holmem v postavě staršího Bilbo Pytlíka, s Chrisopherem Lee jako Sarumanem, Hugo Weavingem jako Elrondem nebo Elijahem Woodem jako Frodem, které tak dobře znají z předchozích dílů Pána prstenů.

 

Martin Freeman jako Hobbit Bilbo Pytlík ve fantasy dobrodružství Hobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES
Martin Freeman jako Hobbit Bilbo Pytlík ve fantasy dobrodružství Hobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES/ (C) 2012 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC.)

 

Zápletka

První část sleduje cestu hlavní postavy, hobita Bilba Pytlíka, který se téměř nechtěně ocitne na dobrodružné výpravě. Cíl cesty náleží trpaslíkům, kteří potřebují hobita k tomu, aby si znovu nárokovali ztracené trpasličí království Erebor, o které je kdysi připravil drak Šmak.

Na svém putování přes tajemné země, obývané zlobry, skřety, kouzelníky i nebezpečnými obřími pavouky, cestou na Osamělou horu, ležící na Východě, musí projít nejdříve jeskynním systémem, kde Bilbo potká někoho, kdo mu navždy změní život.

Zbloudilého bývalého hobita, Gluma. Bilbo, skromný hobit, se pak sám utká s Glumem a na břehu podzemního jezera v sobě objeví nečekanou duchapřítomnost, a zároveň získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška“. Obyčejný zlatý prsten však spoutává neobvyklé síly a jeho nový majitel je s ním náhle osudově svázán. Nemůže zatím tušit, jak dalece je zlatý prsten spojen s osudem celé Středozemě.

 

Hobit: Neočekávaná cesta pod režií Petera Jacksona. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES)
Hobit: Neočekávaná cesta pod režií Petera Jacksona. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES/ (C) 2012 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC.)

Natáčení

Pod režií Petera Jacksona vzniká trilogie postupně v digitálním formátu 3D za použití nejmodernějších kamer a stereo technologií.

V jeho kreativním týmu se opět nachází kameraman Andrew Lesnie, filmový architekt Dan Hennah, koncepční designéři Alan Lee a John Howe, skladatel Howard Shore a vizážista Peter King. Kostýmy navrhovali Ann Maskrey, Richard Taylor a Bob Buck.

Právě kostymér Taylor dohlíží na design a výrobu výzbroje i zbraní a dalšího vybavení, které znovu pocházejí z oceňované společnosti Weta Workshop.

Weta Digital je u všech filmů podepsaná pod vizuálními efekty, na které dohlíží supervizor vizuálních efektů Joe Letteri. Postprodukční práce probíhají ve společnosti Park Road Post Production ve Wellingtonu.

 

Zajímavosti

Diváci se opět setkají se svými starými známými hrdiny. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES
Diváci se opět setkají se svými starými známými hrdiny. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES/ (C) 2012 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC.)

První ohlasy často reagují především na technickou novinku, s níž Jackson Hobita natočil. Namísto obvykle používané rychlosti snímání 24 snímků za sekundu použil na první film hobití trilogie dvojnásobný počet, tedy 48 snímků za sekundu.

Diváky tato novinka poněkud rozděluje na příznivce dokonalé kvality obrazu, kteří snímek kvitují s pochvalou, avšak zastánci filmové nostalgie míní, že tak dokonale čisté zachycení obrazů z Tolkienova světa připravuje dílo o klasické kouzlo filmu.

„Hobit: Neočekávaná cesta“ bude uveden v české premiéře 13. prosince 2012.

Diváky bude jistě zajímat, že premiéra druhého filmu trilogie s názvem „Hobit: Šmakova dračí poušť“ je plánována na 13. prosince 2013.

Dovršení epického dobrodružství trilogie Petera Jacksona „Hobit: Tam a zase zpátky“ bude mít světovou premiéru 18. července 2014.

Premiéra 13. prosince 2012, délka 164 minut * ČSFD * IMDB * WEB *
Hobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES
Hobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURESHobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURESHobit: Neočekávaná cesta. (COURTESY OF WARNER BROS. PICTURES/ (C) 2012 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC.)