20121212 parlament
Na slyšení Evropského parlamentu z 6. prosince byla diskutována problematika současné Číny. (NTD News)

BRUSEL - Na slyšení Evropského parlamentu z 6. prosince byla diskutována problematika současné Číny: jejího právního řádu, změn v jejím vedení, jejího plnění mezinárodních závazků a směrování k demokracii. Jedním z hlavních témat bylo nucené odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně.

Čínský transplantační průmysl zaznamenal v uplynulých deseti letech rapidní růst. Zdroj orgánů, používaných pro transplantace, však zůstává předmětem různých kontroverzí. Zejména po roce 2006 vycházejí na povrch podezření, že čínské státní nemocnice využívají vězněné příznivce Falun Gongu jako živou banku orgánů.

Právě o tom se hovořilo na úterním zasedání podkomise Evropského parlamentu pro lidská práva.

„Stručně řečeno – jistým lidem jsou v Číně odebírány orgány a oni v tomto procesu umírají. To je téma, které je třeba dále diskutovat. Je mnoho skupin, které se mohly stát terčem odebírání orgánů, jednu z nich tvoří stoupenci Falun Gongu,“ uvedla analytička Amnesty International Corinna Barbara Francis.

Podobná slyšení v Evropském parlamentu proběhla v letech 2006 a 2009. Čínský režim od té doby přiznal, že používá odsouzence na smrt jako zdroj orgánů pro transplantace.

Nezávislá vyšetřování ale ukazují, že nejde jen o kriminální vězně, ale o vězně svědomí, z nichž mnozí ani nebyli pravomocně odsouzeni.

„Setkal jsem se s člověkem, který byl při tom. Jeho nejlepší přítel zemřel ve vězení. Jednoho večera prostě zmizel ze své cely. Pak už jen ve vězeňské nemocnici spatřil jeho tělo s otvory po odebraných orgánech. Myslel si, že jde o následky nějaké operace. Ale zcela jistě šlo o to, že z těla toho člověka byly vytěženy orgány,“ sdělil viceprezident Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott.

David Matas, kanadský obhájce lidských práv, který byl nominován na Nobelovu cenu míru, je spoluautorem knihy o násilných odběrech orgánů. Tato publikace obsahuje desítky svědectví a důkazů, z nichž vyplývá, že tisíce praktikujících Falun Gongu byly zabity pro své orgány.

Slyšení Evropského parlamentu, kterého se účastnili úředníci, politici i obhájci lidských práv, apelovalo na Evropský parlament, aby přijal konkrétní opatření, a pomohl tak ukončit praktiky odebírání orgánů.

Leonidas Donskis, poslanec Evropského parlamentu, toto slyšení komentoval slovy: „Měli bychom přijít s novou legislativou, která by měla nadnárodní a mezinárodní přesah a pohnala k osobní zodpovědnosti všechny, kdo se účastní těchto nezákonných, čistě zločineckých aktivit. Tímto způsobem bychom do Číny vyslali silný signál.“

 

small United Kingdom (video)

 

Dokument televize NTD - Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte také:

Petice žádá Obamu, aby odsoudil násilné odebírání orgánů v Číně (video)

USA: Sto šest kongresmanů žádá ministerstvo zahraničí o zveřejnění informací o nelegálních transplantacích v čínských státních nemocnicích

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Závažná obvinění čínského zdravotnictví stojí na faktech, říká kongresman

Čínští lékaři se propůjčili největšímu zločinu nového tisíciletí. Zabíjejí pro peníze

Zastavte násilné odebírání orgánů v Číně, zaznělo na půdě kongresu USA