20121222 sy
Miranda Zhou-Galati, taneční sólistka souboru Shen Yun Performing Arts, říká, že její neoblíbenější role je nebeská kráska. (Shen Yun Performing Arts)

Milá a okouzlující, s uhlazeným chováním, to je Miranda Zhou-Galati z Kanady. Na pódiu působí jako bohyně, ale za jejím uměním stojí neúnavný trénink a pevné odhodlání. Seznamte se se sólovou tanečnicí uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Dívka vyrůstala pod ostražitým dohledem své čínské matky a přísnou ochranou italského otce. Vzpomíná, že jako malá byla popudlivá s mizivou sebedůvěrou.

„Jako malá jsem byla buclatá, žádný krk, žádné boky. Maminka mi říkala baculko,“ vzpomíná tanečnice.

Přesto ke sportům tíhla přirozeně. Zalíbila se jí gymnastika a po čase ji matka zapsala do Lotus Art Performance Group v Torontu, kde začala chodit na hodiny klasického čínského tance. Byla nejmladší ze všech, bez zkušeností a svazujícím studem, přesto vytrvala. Tanec jí naprosto učaroval a nasměroval její další budoucnost.

„Tato umělecká forma je opravdu něco zvláštního, má hodně vnitřního významu. Hloubka a obsáhlost klasického čínského tance dokáže dokonale vyobrazit mnohé z překrásných příběhů čínských dějin. Například v tancích ´Jak Opičí král přelstil čuníka´, v ´Rozpůlení hory´ a jiných,“ vypráví Miranda.

Klasický čínský tanec se předává ze starověké Číny a ztělesňuje etnický charakter Číňanů. Zahrnuje širokou škálu pohybů, jimiž lze zobrazit jakoukoliv postavu, prostředí nebo příběh z pětitisícileté historie Číny.

Musíš pracovat na svém srdci

Díky klasickému čínskému tanci se Mirandě otevřel nový svět, svět čínských dějin a kultury, kterého si také začala více vážit. Jedna z jejích lektorek vzpomíná, jak Miranda pokračovala v procvičování náročných výskoků i přes silnou bolest v zádech.

„Průměrný žák by takovou bolest nevydržel, ale Miranda má velice silnou vůli,“ popisuje její bývalá učitelka Čang Tchie-ťün.

Co ji přimělo vydržet? Rada od její lektorky, aby začala pracovat na svém srdci a zlepšila si svou povahu. Dívka vypráví, že bývala často nepříjemná a nedokázala přijmout kritiku. To se jí však podařilo změnit.

„Teď už chápu princip ´vzhled pramení z mysli´. Například když máte v srdci vztek, ukáže se to ve vašich tanečních pohybech. Musíte přijmout kritiku, abyste se zlepšili. Vždycky existuje vyšší standard.“

V klasickém čínském tanci se kromě mistrovství ve formě a technice dbá i na rozvíjení laskavosti v denním životě. Diváci mohou srdce a nitro umělců cítit z každého pohybu a gesta. Potom, co Miranda s klasickým čínským tancem začala, výrazně se zlepšil i její taneční um. Navíc se cítila energetičtější, šťastnější a ve škole měla samé jedničky. Rozdílu si přirozeně všimla i její matka:

„Dcera je přátelštější a ohleduplnější. Myslím si, že člověk se silným odhodláním, který dokáže snášet těžkosti a mít trpělivost, ten, kdo má vysoký morální charakter, takový člověk uspěje kdekoliv.“


Shen Yun – kulturní událost roku 2016 v Brně

V jednotě je síla

Miranda se rozhodla, že by se chtěla čínskému tanci věnovat na profesionální úrovni. Zkusila štěstí a podala přihlášku na uměleckou akademii Fei Tian, která vychovává nadějné talenty pro  uměleckou společnost Shen Yun Performing Arts. Přijímacími zkouškami prošla v roce 2007. Tvrdě na sobě pracovala a neustále si opakovala a zdokonalovala každý detail všech tanců.

Její úsilí se vyplatilo, když se v roce 2009 stala sólovou tanečnicí jednoho ze tří souborů Shen Yun. V roce 2010 se zúčastnila mezinárodní taneční soutěže televize NTD v klasickém čínském tanci, odkud si odnesla zlato. Přesto říká, že díky tančení se Shen Yunem si uvědomila, jak důležité je zbavit se sobeckosti a dobře spolupracovat s kolektivem.

„Diváci nás vždycky chválí, jak jsme jednotní a do detailů sehraní. To nelze provést jen s pár sólisty, je to něco, co musí dělat všichni účinkující. Největší silou je síla jednoho těla," komentuje vzájemné propojení Miranda.


Reakce českého publika na představení Shen Yun

Važte si životní příležitosti

Umělkyně vysvětluje, že zatímco vloni se soustřeďovala hlavně na techniku, letos je to její vnitřní povaha, její morální charakter. V čínštině se tomu říká zlepšování sin-singu neboli povahy srdce a mysli.

„Musím víc pracovat na sin-singu, a pak budu lepší i v tanci. U Shen Yunu musíme dát do tančení celé své srdce, aby obecenstvo mohlo cítit nejen ten tanec, ale také vnímat hlubší význam za ním.“

Kromě intenzivního celoročního tréninku, cestování po turné a vystupování na nejlepších pódiích světa je Miranda stejná jako její vrstevnice. Má ráda růžovou barvu a sladké dobroty. Nejvíc si oblíbila belgické vafle a zmrzlinu. A jak je možné, že si udržuje skvělou postavu i přes takovou stravu?

„Myslím si, že jsem dosáhla rovnováhy. Podle mě, pokud tvrdě pracuji a trénuji, mohu jíst cokoliv,“ domnívá se tanečnice.

Jakou radu má Miranda pro naše čtenáře na závěr?

„Když přijde velká životní příležitost, neváhejte, chopte se jí a važte si jí. Nebudete pak mít čeho litovat. Vždycky dělejte všechno, jak nejlíp dokážete, tvrdě pracujte a nikdy to nevzdávejte.“

small United Kingdom Přeložil a upravil: Ondřej Horecký


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní simfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.

Kdy: 26. března 2016 od 19:00 a 27. března 2016 od 17:00

Kde: Janáčkovo divadlo v Brně

Vstupenky: Ticketportál nebo Národní divadlo Brno

Více na ShenYunPerformingArts.org
  


Další videa o Shen Yun naleznete zde
  
 

Čtěte také:

Yungchia Čchen a jeho naplněný život tanečníka

Hvězdy Shen Yun Performing Arts: Lily Wang

Shen Yun v Brně opět zazářil (video)

Příběh tibetského tenoristy a člena souboru Shen Yun

Úvod do klasického čínského tance (1/9)

Čínský etnický tanec: Pohled na čínskou rozmanitost (4/9)

Vedoucí tanečního souboru: choreografie představení dosáhla dokonalosti

Užila jsem si každičkou minutu! říká o Shen Yun baletka a uchazečka o Miss Kalifornie 2012

Vystoupení Divine Performing Arts okouzlilo prezidentku baletní asociace

Profesor taneční univerzity chválí Shen Yun (video)

Baletka okouzlena technikou Shen Yun

Bývalá tanečnice Královského baletu o Shen Yun: Je to něžnost, líbeznost, nevinnost

Všechny mužské tance souboru Shen Yun znázorňují mužský ideál

Producent Riverdance John McColgan o Shen Yun: Úroveň tanečníků byla fantastická

Bývalá tanečnice Královského baletu o Shen Yun: Chtěla jsem být tam nahoře s nimi

Ředitelka školy tance na harvardské universitě: 'Je to mocné'