20121229 vezeni
Ilustrační foto. (NTD News)

Nákupní horečka spojená s Vánocemi je už téměř u konce. Již mnoho let by jejím oficiálním mottem mohlo být všudypřítomné „Made in China“. Z dnešní Číny se díky obrovské mase levné pracovní síly, tvořené z velké části vězni, stala světová montážní linka.

„Strážní nám řekli, že jsme otroci. Používali biče a elektrické obušky, aby nás co nejvíc zpracovali a donutili plnit zcela nereálné kvóty,“ řekla bývalá vězeňkyně a otrokyně Lu Ťien-chua.

Lu Ťien-chua strávila čtyři roky v První šen-jangské ženské věznici v provincii Liao-ning. Nejedná se ovšem o běžné vězení. Pro zahraniční investory a obchodníky má civilnější obchodní jméno: „Shenyang Zhongji Enterprise Company“. Jak vězení, tak obchodní společnost přitom sídlí na stejné adrese.

„Firma“ Shenyang Zhongji Enterprise na svých internetových stránkách tvrdí, že má k dispozici více než 3 000 dělníků. Zaměřuje se především na produkci oblečení, ale vyrábí také například vánoční ozdoby, které prodává v Číně i na zahraničních trzích.

„Nevím, kam ty výrobky prodávají, to nám nikdy neřekli. Byly na nich nějaké nápisy v angličtině, ale nevím, kde nakonec skončily,“ uvedla Lu Ťien-chua.

Lu nám řekla, že dozorci jsou v tomto vězení ohodnocení na základě produktivity práce vězňů. Ti pracují více než 12 hodin denně. Pokud jsou ovšem jako Lu uvězněni například za praktikování Falun Gongu, jsou často vystaveni i mučení. To se nevyhnulo ani Lu.

„Mučili mě elektrickými obušky na tváři, krku a na rukou. Někdy obušek drželi na jednom místě. Cítila jsem svou spálenou kůži, zatímco jsem neustále dostávala elektrické rány. Celé tělo se mi třáslo,“ říká Lu.

Podle oficiálních údajů se v čínských pracovních táborech kromě odsouzených vězňů nachází také 200 000 dalších zadržených. Bezpečnostní složky zde totiž mají právo člověka uvěznit bez soudního procesu. Americké ministerstvo zahraničí odhadovalo, že v roce 2008 tvořili polovinu tohoto čísla zadržení praktikující Falun Gongu.

Paní Lu se podařilo z Číny uprchnout v roce 2009. Následně získala azyl ve Spojených státech.

 

Čtěte také:

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu

Vnitřní síla zvítězí nad mučením

Made in China a Made in P.R.C. je jedno a totéž, ale mnozí spotřebitelé to nevědí

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

{jcomments off}