20121230 vdecnost
Bytí vděčným je spojeno s pocitem větší pohody a optimismu. (George Doyle/Photos.com)

Před společnou hostinou jsme já, moje rodina a přátelé učinili přípitek na to, za co jsme v srdci byli nejvíce vděčni.

Každý řekl svůj příběh a po jednotlivých přednesech se zdálo, že jeden k druhému máme blíže a z obyčejného večeru se stal večer výjimečný. Výjimečnější než jakýkoli gastronomický zážitek, jaký mohla hostina poskytnout.

Druhý den jsem při sledování televize viděla reportáž o tom, jak se Američané v nákupních centrech předhánějí v tom, kdo zakoupí nejmodernější elektronická zařízení dříve, než skončí Černý pátek.

Sledovat, jak se lidé předhánějí v získávání věcí, bylo na jednu stranu úsměvné, na druhou docela smutné. Vděčnost může zlepšit jak mezilidské vztahy, tak zdraví člověka. Takový člověk se zcela jistě nedostane do stavu, kdy chce získávat víc a víc věcí.

Podle studie „Vděčnost a Pohoda: Přínosy z bytí vděčným“, kterou publikovali Dr. Randy A. Sansone a Lori A. Sansone, je vděčnost obecně definována jako „ocenění toho, co je smysluplné a hodnotné“.

Zdá se, že když je člověk vděčný, dívá se na život z jiné perspektivy. Výhodou toho všeho je, že se může lehce povznést nad nepříjemné maličkosti a vidět skutečně to, co je v životě důležité.  Nejúžasnějším aspektem vděčnosti je, že vám pomůže se usmívat. Usmívat se hodně.

Takže než čekat na další díkůvzdání a děkovat za události, které v mém životě nastaly, rozhodla jsem se stát se vděčnou už dnes. Zde jsou tři jednoduché principy, které podle mého názoru vedou k vděčnosti.

Sepisujte, za co jste vděční

Každý večer před spaním napište nejméně pět věcí, za které jste dnes vděční. Přemýšlejte o věcech, kterých si ceníte, které jsou pro vás podstatné. Ty si můžete poznačit taky. Jedná se o velice snadný způsob, jak se stát optimističtějším člověkem. Protože i přes problémy každodenního života existují věci, za které může být člověk vděčný.

Postupně změňte své vlastní myšlení

Určitě znáte lidi, kteří vás svým způsobem inspirují. Vezměte si příklad z vlastností těchto lidí ve chvíli, když se dostanete do nepříjemného sporu s ostatními. Ve sporech někdy obviňujeme druhé z různých důvodů. Někdy se v nás nashromáždil hněv, nevraživost a vytvořily se určité vybudované představy o jiných lidech.

Zdá se, že tyto umělé představy o druhých nám v určitém smyslu mohou pomoci při řešení takových sporů, ale pravdou je, že nemůžeme změnit druhé. Pokud opravdu chcete zlepšit vaše vztahy s ostatními, musíte začít u sebe a postupně měnit své vlastní myšlení.

Projevujte vděčnost

Možná existuje mnoho věcí, které pro vás manžel, manželka, přítel, přítelkyně nebo příbuzní dělají tak pravidelně, až se to stalo pro vás samozřejmostí. Proto když druzí pro vás něco udělají, projevte jim svoji vděčnost.

Tyto tři jednoduché principy vedou k bytí vděčným. Pokud jste vděční, jste samozřejmě optimističtější. A optimismus, ten vede k delšímu, spokojenějšímu a zdravějšímu životu.

Tysan Lernerová je spoluzakladatelkou společnosti Mind Body Pro sídlící v New Yorku. Provádí elitní osobní trénink, intenzivní fitness programy a organizuje podpůrné programy pro správnou výživu. Dále se zabývá holistickou léčbou pro nastávající maminky a je dobrovolnicí v oblasti propagace uměleckého uskupení Shen Yun Performing Arts, jehož posláním je obnova hodnot prastaré čínské kultury.

 

small United Kingdom Přeložil: Petr Matějček